BG EN

Първият български хуманоиден робот започва обиколка на училища в страната

Образование

Първият български хуманоиден робот започва обиколка на училища в страната

6009
преди 3 часа
Първият български хуманоиден робот започва обиколка на училища в страната
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Първият български хуманоиден робот Робърт ще даде начало на национална кампания на Министерството на образованието и науката (МОН), която ще срещне ученици с роботи, създадени от български инженери. Целта е повече деца да се запознаят с роботиката, изкуствения интелект и технологиите на бъдещето.

препоръчано

Инициативата беше представена по време на среща между заместник-министъра на образованието и науката Таня Панчева и инж. Методи Димитров - създател на Робърт и съосновател на компанията RB Labs.

"Партньорството между училището и бизнеса е изключително важно, защото дава възможност децата да развиват практически умения", каза заместник-министърът на образованието и науката д-р Таня Панчева по време на срещата.

Тя подчерта, че роботиката и изкуственият интелект ще имат все по-голямо значение през следващите години и заяви, че МОН ще продължи да подкрепя инициативи, които насърчават учениците да се насочват към науката, технологиите и инженерството.

По думите на Методи Димитров през изминалата учебна година екипът на RB Labs е реализирал пилотна инициатива, в рамките на която Робърт е посетил над 30 училища в страната. Хуманоидният робот е предизвикал интерес сред ученици и учители, а следващата цел е с подкрепата на МОН още повече деца да получат възможност да се срещнат с български разработки.

По време на срещата в МОН Димитров представи и Смоуки - един от роботите, които ще участват в националната кампания. Той демонстрира възможностите си, като разговаряше, ходеше, сядаше, изправяше се и танцуваше.

Робърт е първият български хуманоиден робот, разработен от RB Labs. Той използва технологии с изкуствен интелект, разговаря с хора в реално време, отговаря на въпроси и разпознава събеседниците си. Сред отличителните му функции е възможността да променя дигиталните изражения на лицето си, което прави взаимодействието с него по-естествено и интерактивно.

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Проф. Георги Рачев ни стопли с ТАЗИ НОВИНА: От сряда живакът тръгва рязко нагоре, а през август... (ВИДЕО) ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Проф. Георги Рачев ни стопли с ТАЗИ НОВИНА: От сряда живакът тръгва рязко нагоре, а през август... (ВИДЕО)
ново
Днес: 39
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК