ПЪРВО В ПИК! Бившият ни посланик в Турция Петър Воденски: Законът за двойното гражданство бе приет преди "голямата екскурзия" за оправдание пред света
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Покрай разправиите ни с Ердоган по повод изборите в България, много хора "забелязаха" проблема с нашия Закон за двойното гражданство, обаждат ми се да питат за мнение и т.н. Затова ще поясня публично това, което зная:
"Законът за двойно гражданство в България бе приет през лятото на 1989 г., точно преди т.нар."голяма екскурзия", с цел - когато чужди дипломати и правозащитници обвиняваха България, че гони своите граждани, нашите представители да могат да кажат, че "ние не ги гоним, те отиват на екскурзия и могат да се завърнат в страната си по всяко време, а дори в случай на получаване на друго (разбирай "турско") гражданство, те не губят българското си и ние ще ги приемем - при тяхно желание - по всяко време"." това написа в профила си във "Фейсбук" бившият ни посланикв Турция Петър Воденски. Поводът е разразилия се скандал за двойното гражданство на нашите изселници в Турция по време на парламентарните избори.
Ето какво още пише Воденски в социалната мрежа:
Оттогава "в България, на Балканите, в Европа и в света" (любима фраза!) станаха много промени, промени се геополитическата обстановка, промени се обществено-политическият строй у нас, само този Закон си остана така, както беше в най-мрачните за нашите турци времена.
Особено след неотдавнашния рекет на Ердоган към България, чрез Анкарския партийно-политически проект, и грозните сцени по границата, се вижда вече и "с просто око", че въпросът/проблемът трябва да се реши, при това не като "на селска вечеринка със сбиване след края на музиката", а по цивилизован - сиреч законен - начин. Има редица подробности, има редица тънкости, по които могат да се произнесат експертите. Но общата ми констатация е:
Следва да се преразгледа Законът за двойното гражданство, като се огледа от всичките му страни, като се вземат предвид всичките възможни нови въздействия, и в съответствие с работата на експертите, да се приеме нова нормативна разпоредба.