ПЪРВО В ПИК: Екипът на министър Банов с разкрития за археологическите проучвания край Девня - ето кога ще бъде отпуснато финансирането
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Екипът на министър Боил Банов в Министерството на културата разкри в подробности какво се случва с финансирането за Обект „Западна инсула – Римски и късноантичен град Марцианополис" край Девня. По-рано днес в сигнал до ПИК местни жители заявиха притеснени, че проектът е спрян и финансирането е отказано, но от ведомството категорично отрекоха това.
Министерството на културата и към настоящият момент очаква допълнителна информация от Регионалния исторически музей във Варна, за да даде ход на процедурата и да бъдат отпуснати парите, уточняват от екипа на министър Банов.
Ето пълни подробности по темата в официално писмо до ПИК:
На 01.10.2019 г. в Министерството е постъпило писмо от гл. ас. д-р Игор Лазаренко, директор на РИМ-Варна. В него той отправя искане за дофинансиране на провежданите археологически проучвания в Архитектурно-археологически резерват „Античен град Марцианополис”, гр. Девня, област Варна.
Към писмото не са били приложени всички необходими документи, отговарящи на нормативните изисквания и аргументиращи исканата сума в размер на 20 000 лева, за което директорът на музея е информиран. В тази връзка, министерството очаква план-сметка и информация с посочен конкретен период на проучване и площ, за да стартира процедурата по разглеждане на искането, съобразно действащите правила, приети с цел прозрачност при изразходване на публичните средства.
Обект „Западна инсула – Римски и късноантичен град Марцианополис, гр. Девня, област Варна”, е финансиран последователно от Министерството на културата по Програмата за целево финансиране на теренни археологически проучвания и теренна консервация с договор с РИМ-Варна през 2018-та година, със сумата от 15 538 лв. и през 2019-та година - със сумата от 19 000 лв. Финансирането се извършва по реда на Правилата за предоставяне на целева финансова подкрепа за теренни археологически проучвания и теренна консервация чрез бюджета на Министерството на културата.
В началото на всяка година Министерството на културата публикува обява с пълните условия за кандидатстване за финансова подкрепа за теренни археологически проучвания и теренна консервация чрез бюджета на ведомството.
В резултат на специалния фокус върху културното ни наследство и водените от Министерството на културата политики, близо три пъти са се увеличили средствата за археологически разкопки и тяхната консервация през последните 2 години. Тази година те надхвърлят 3,5 млн. лв. и ще продължават да се увеличават.
Ясната и заявена многократно политика на правителството и на Министерството на културата е да акцентира върху културното наследство с цел съхраняването и социализирането на паметниците на българската история и култура, насърчаване на културния туризъм и рекламирането на страната ни като родина на едни от най-древните цивилизации и открития. Затова и усилията на всички ни са насочени към подпомагането на проучването, консервирането и представянето на най-добър начин за българските поколения и за туристите от цял свят на археологическите открития и артефакти на територията на нашата страна.