ПЪРВО В ПИК TV: Ген. Мутафчийски с горещи новини за бума на коронавируса у нас - 53 са новите случаи, общо са 1811. Екстубиран е пациент след лечение с плазма (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След едноседмична пауза шефът на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса ген. Венцислав Мутафчийски и колегите му в традиционния състав обявяват горещи новини за бума на заразените с коронавирус у нас.
Премиерът Бойко Борисов вече обяви, че ако случаите преминат 100 за ден, ще има затягане на мерките.
1163 души са изследвани и новите заразени са 53.
1811 са общо потвърдените случаи на COVID-19 у нас.
Новите случаи са констатирани в областите София (19 случая), Ямбол (12 случая), Пазарджик (5 случая), Плевен (5 случая), Перник (4 случая), Бургас (3 случая), Благоевград (2 случая), Враца (2 случая), Кюстендил (1 случай).
Най-много заразени до момента има в София – 779 души.
От всички 1811 констатирани с COVID-19 – 882 са мъже и 929 са жени.
353 са лицата с потвърден COVID-19 в България, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия, като 38 от тях са в интензивни структури.
Най-възрастният пациент е на 95 години, а най-малкият – бебе на 2 месеца.
Общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 при лица-медицински служители е 192 души.
384 са излекуваните.
Починалите са 84 и смъртността е 4,6%", съобщи шефът на щаба.
На въпрос на ПИК за лечението с плазма, ген. Мутафчийски заяви, че засега само във ВМА се прилага, тъй като имат собствен кръвен център и възможност за набиране на доброволци с антитела.
"Приложено е при двама пациенти, но единият почина, тъй като имаше левкимия и беше на химиотерапия. Другият пациент, който беше интубиран и в по-тежко състояние, е в по-добро състояние и от два дни е екстубиран. Задържа добри стойности на кислородния анализ", заяви шефът на щаба.
Доц. Кунчев каза, че се работи по това Националният център по трансфузология да работи с плазма и да зарежда болниците. "Тези кръвни продукти по закон могат да се обработват само в кръвните центрове. Имаме ясни критерии за получаване на такава плазма. Оборудва се в момента лаборатория, която е да извън мястото, където се обработва друга кръв, за да няма риск. Така ще може всички болници да взимат плазма от съответната кръвна група и да прилагат това лечение", уточни доц. Ангел Кунчев.
"91 наши пациенти и персонал от изследваните за антитела в "Пирогов" са положителни и могат да станат донори при желание", заяви шефът на "Пирогов" проф. Балтов.
По повод трансплантациите ген. Мутафчийски заяви, че вече ще могат да се правят и те и вече няма пречка.
Шефът на щаба съобщи, че още се очаква електронната система да заработи и да се попълват данните с електронни подписи, а не на ръчен режим с РЗИ. "Сегашната страница показва резултатите, след като ние ги съберем в контакт с РЗИ, а тогава вече ще може да се актуализира в реално време. Това ще доведе до отпадане на някои наши дейности", каза още ген. Мутафчийски.
За персонала на социалните домове и тези от семеен тип, доц. Кунчев каза, че се правят в момента изследвания и то ще продължи повече от седмица, тъй като става дума за над 15 000 хора, включително домуващите.
"Последните цифри бяха 80 домуващи и 30 души персонал. Повечето са във Видинско - в Орешец и Кула. На другите места е оптимистична ситуацията и са малко - или санитарки една-две, няма домуващи. Ние правим всичко възможно да ограничим по всякакъв начин контакта на тези хора с външния свят", каза доц. Кунчев и заяви, че се отстранява персонала и при най-малко съмнение.
На въпрос за заразения персонал в "Пирогов" проф. Балтов каза, че от 48 са излекувани 7 и се очаква скоро да са извън карантина още колеги.
"Имаме 4-ма на лечение в средно тежко състояние. Правим всичко възможно да ограничим пораженията, но в болницата идват много хора, не е ограничен достъпът и идват пациенти, които дори нямат симптоми. Спешността на пациентите често налага бързо да ги лекуваме и нямаме възможност да чакаме писиар резултати. Нямаме затруднения с персонала", каза проф. Балтов.
"Имаме покачваме на заболеваемостта и никой не е отричал този факт, въпреки че има хора, които твърдят, че въобще няма коронавирус у нас. Все още системата може да се справи със случаите, но след отхлабване на мерките, въпросът опира и до дисциплината и отговорността на всеки човек. Маските трябва да се носят навсякъде. Контролните органи също трябва да си вършат работата", каза проф. Мутафчийски.
Доц. Кунчев заяви, че е опитал вчера да влезе в хранителни магазини и не са го пуснали без маска, така че според него се спазват мерките. "Има 72 обекта от този тип в страната и спазването на мерките зависи от отговорността на самите хора", каза още шефът на РЗИ.
На въпрос за заразените медици, ген. Мутафчийски заяви, че не е коректно да се правят внушения затова, че лекарите на спазват протокола. "Медиците са изложени на най-висок риск. Не е редно да правите такива внушения, защото навсякъде по света, независимо от защитните облекла, рискът е висок и не може да бъде избегнат напълно. Спазват се изискванията, но рискът остава. В самите отделения, където се работи със заразени, заболяваемостта е по-малко, отколкото в други отделения, защото медиците са наясно с опасността", каза още проф. Мутафчийски.
По повод забраната за излизане на възрастни хора в някои държави той каза, че при нас има вербални послания и се надяват хората да спазват възможността за чисти коридори и определено време за излизане.
На въпрос на провокатора на Слави Трифонов за консумативите за "Спешна помощ", доц. Кунчев каза, че при тях само в София отиват по 250 костюма на ден и навсякъде са напълно оборудвани. "Там всички са напълно оборудвани, но е преценка на самите лекари къде да ходят с пълно оборудване в зависимост от случаите, докладвани по телефона.
"Пациентката не е изчакала нашите специалисти и са я гонили до багажното отделение - тя е отказала да е върне да преглед или да влезе в болница. Такива хора по най-бързия начин се опитват да напуснат летището и да се върнат на родното си място, но виждате, че в крайна сметка ги намираме.
Двама пациенти са засечени преди няколко дни с 34 градуса температура и след час изолация температурата им беше 38 градуса и бяха закарани в лечебно заведение. Как да знаем дали някой пасажер не е пил лекарства, преди да кацне на летището?", каза д-р Пенчев по повод пациентите, кацащи на летище "София", които избягаха и се прибраха в Хасково.
По повод проучването в Пловдив доц. Кунчев каза, че се работи с международно признати тестове и вече има избрани, които предстои да бъдат закупени. "Това проучване ще продължи повече от месец, определят се по кадастъра точките, които ще вземем и работим по международен протокол. Това ще отнеме време, тъй като проучването е по-продължително", каза доц. Кунчев.
"Покачването на заболевамеостта от е от два до три пъти в сравнение с последните два дни. Това, което отчитаме е в области, където преди не сме отчитали - Ямбол и Хасково. То е свързано точно с тези полети от Холандия и свързани лица и заразени фамилии, както и с откриването на случаите в старчески домове. Тоест, все още става дума за клъстърно разпространение, където клъстърите са идентифицирани и нямаме данни за дифузно повишаване на заболеваемостта", каза проф. Мутафчийски по повод повишаването на случаите.
За футбола той заяви, че процесът е динамичен и всеки ден се оценяват данните. До момента се говори за възстановяване на тренировъчния процес. По повод театрите и кината проф. Мутафчийски заяви, че не е актуален въпросът, тъй като тепърва предстои анализа за отхлабените до момента мерки и едва тогава ще се обсъждат нови действия.
"Въобще няма да коментирам изявления на други. Нашият анализ е, че откриваме двама от 6 заразени", каза проф. Мутафчийски по повод изявленията на доц. Мангъров, че има поне 500 000 заразени.