BG EN

Раненото от талибани момиче получи наградата "Анна Политковская"

ЧАС ПИК

Раненото от талибани момиче получи наградата "Анна Политковская"

10832
на 05.10.2013
Раненото от талибани момиче получи наградата Анна Политковская
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Пакистанската правозащитничка Малала Юсуфзай получи наградата „Анна Политковская”, която се присъжда на жени, защитаващи човешките права по време на войни и въоръжени конфликти, предаде Би Би Си.

препоръчано

През 2009 г. в долината Сват, където контролираните от талибаните местни власти забраниха на момичетата да посещават училищата, 11-годишната Юсуфзай реши да защитава своето право на образование и под псевдоним започна да пише блог за Би Би Си. Той бе посветен на нейната борба за права, при което бързо се превърна в изключително популярен.

През октомври 2012 г. въоръжени талибани извършиха покушение срещу нея, при което тя оцеля, но едва не изгуби слуха си. В момента 16-годишното момиче живее в Англия заедно със своите родители. Юсуфзай е предложена за получаване също така на Нобелова награда за мир и наградата за свобода на мисълта „Андрей Сахаров”.

Пакистанската правозащитничка освен това е носител на наградата „Симон дьо Бовоар”, която се връчва на защитниците на правата на жените.

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
Известният актьор Симеон Владов пред ПИК TV: Театърът отдавна се премести в парламента, по улиците и в медиите за съжаление - става ми омерзително, политиците ни мислят за глупави (ВИДЕО) Известният актьор Симеон Владов пред ПИК TV: Театърът отдавна се премести в парламента, по улиците и в медиите за съжаление - става ми омерзително, политиците ни мислят за глупави (ВИДЕО)
ново
Днес: 1
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК