ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Роботизирано устройство за рехабилитация на хора с нарушени двигателни способности представиха в София представители на частна турска болница.
Устройството носи името "Локомат" и представлява робот, който помага при ходенето. "Локомат" подпомага кинетичната походка и представлява компютърен роботизиран метод за лечение, който се използва при пациенти с частична или цялостна загуба на двигателни функции. От "Локомат" могат да се възползват хора загубили функциите на ходенето като следствие от удар, гръбначни увреждания, мозъчни травми, церебрална парализа, болест на Паркинсон, Мултипленна склероза, а също така и при ортопедични заболявания като болки в кръста, колянна и бедрена протеза, предни кръстни връзки и при операции на менискуса. "Локомат" се състои от два основни елемента - при първия елемент пациентът е изправен и привързан на бягаща пътека, като краката му са обвързани с робота посредством ремъци. Теглото на пациента се намалява в определена степен, благодарение на ремъците и на робота.
След като се идентифицира постигнато от робота телесно тегло, физиотерапевтът определя степента на участие в "ходенето" на пациента и тази на устройството. При втория елемент краката, бедрата и коленете на пациента се поддържат от ленти, като се използват части от компютърно управляваните роботи. Когато започне ходенето, краката се движат така, както при естествено ходене и сензори от робота оценяват реакцията на организма към движението. Те предават данните на компютъра, а той от своя страна генерира графични данни, благодарение на които лекарят преценява сериозността на проблема и коя фаза от ходенето е нарушена.
Същевременно компютърът постоянно проверява и настройва движението на краката на пациента в съответствие с движението на една нормална походка. Устройството помага за връщане отново на сигнал от мозъка, нарушен поради заболяването, помага за хармонизиране функциите на мозъка и на гръбначния стълб. "Локомат" спомага за възстановяване на рефлексната дъга между гръбначния мозък и краката при пациенти с гръбначномозъчни проблеми.
Според специалистите от турската частна болница "Гювен", която се намира в Анкара, ефективността на "Локомат" терапията е доказана от изследвания, направени от проф. Миахолц и други специалисти върху 996 пациенти през 2013 година. Докладът от проучването показва, че конвенционалната физиотерапия дава по-добри резултати, отколкото при прилагането само на физиотерапия.