ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Анкара е готова да купи не една, а две руски системи за противовъздушна отбрана S-400, незачитайки предупрежденията на НАТО и САЩ за потенциално оръжейно ембарго върху Турция. Това коментира гръцкият вестник "Та Неа".
Износителят "Рособоронекспорт: обяви, че суперсистемата за противовъздушна и противоракетна отбрана ще бъде доставена на Турция през първата половина на 2019 г., информира "Нюз.бг".
Покупката също така предизвика повишена загриженост в Обединеното кралство, тъй като обхватът на S-400, ако и когато те са инсталирани в Турция, може да достигне британските бази в Кипър. Общата цена на S-400 се оценява на 2,5 млрд. долара.
Споразумението предвижда обучение на турски военни офицери при използването на S-400, а руските военни съветници ще бъдат на място в Турция за продължителен период от време, за да наблюдават функционирането на системите.
Съединените щати изразиха раздразнението си от факта, че Турция като член на НАТО Турция планира да купи руска противовъздушна и противоракетна система, тъй като смята, че тя може да застраши сигурността на някои американски оръжейни системи, използвани от Анкара, включително F- 35 изтребител, който Анкара иска да купи. За целта САЩ дори заплашиха да блокират продажбата на F-35.


