САМО В ПИК! Георги Харизанов: Нинова доведе Румен Радев за ръчичка в политиката - самоубийствено ще е да не връчи третия мандат на БСП. ГЕРБ прекалено се бавят с издигането на кандидат-президент
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Политическият анализатор Георги Харизанов проговори пред ПИК кога Румен Радев ще връчи третия мандат и на кого, напълно изключени ли са от схемата за преговори за редовен кабинет ГЕРБ и ДПС, както и дали Бойко Борисов не би постъпил държавнически, като подкрепи формат, осигуряващ стабилността в страната. Харизанов разсъждава още по темата що за опозиция са ИТН на Слави Трифонов, защо ГЕРБ бави кандидатурата си за „Дондуков“ 2, както и кой възбужда нагона на омерзения електорат за президентска република.
- Г-н Харизанов, всички чакат третия мандат. Бави ли топката Румен Радев и ако го прави, защо?
- Прави го, за да даде още евентуално време на партиите, извън статуквото, да се опитат да възстановят диалога по между си. Има обаче законови срокове. Не бих казал, че става въпрос чак за такова бавене, защото в петък беше връчен и съответно върнат вторият мандат. Така че в рамките на едноседмичен срок, до този петък, по Конституция президентът има задължение да връчи третия проучвателен мандат. В рамките на седмица след това или трябва да бъде представен проект за кабинет за гласуване, или този мандат да бъде върнат. Или както в случая с г-н Трифонов, да се изпадне в абсурдната ситуация да откаже да подкрепи собствената си партия и кабинетът да бъде гласуван без всякаква подкрепа. Не мисля, че Радев бави кой знае колко. Няма и възможност да бави кой знае колко. Затова очаквам в четвъртък-петък да връчи третия мандат.
- Какви са шансовете – може ли Радев да предпочете примерно Мая Манолова за сметка на БСП, които са му естествен съюзник и декларират подкрепата си за него и през Националния си съвет, като пък разчита може би червените да изиграят ролята на проводник на диалога?
- Не става дума за съюзник. Г-жа Нинова доведе Румен Радев за ръчичка в политиката. Те са неговият създател, те са негови ментори. Те са негови началници. Г-жа Йотова му беше казала в кампанията да внимава какво приказва, да не излиза от партийната линия. Тук става дума за сериозни обвързаности и в навечерието на президентските избори би било самоубийствено Румен Радев да не връчи третия мандат на партията, която го е номинирала и го е направила президент. А и БСП е естествената политическа сила, получател на този мандат.
- Напълно изключени ли са възможностите за преговори за съставяне на кабинет с ГЕРБ и с ДПС?
- Мисля, че са напълно изключени. И не бих казал, че това е в кой знае какъв ущърб на ГЕРБ и на ДПС, като гледаме как протичат тия преговори до момента. На какъв тон се изнася информация от кухнята, как се обиждат, какви епитети си разменят преговарящите по между си. Кой бил предлагач, кой бил за пенсия, кой трябвало да си седне на задните части. Никой не губи особено, че няма да участва в този процес. А дали има смисъл да се водят тези преговори, това е въпрос, който трябва да е насочен единствено към Слави Трифонов, тъй като без ГЕРБ, ДПС и ИТН какво ще си говорят останалите три партии няма абсолютно никакво значение.
- Не би ли било държавнически ход, ако Бойко Борисов осигури подкрепа за формирането на правителство – той в 45-ото Народно събрание заяви нещо подобно, когато Слави Трифонов трябваше да прави кабинет?
- Би било държавническо да се подкрепи правителство на малцинството на победилата политическа сила, както вече се е случвало с г-н Борисов 2009 година, само че тогава г-н Борисов се срещна с г-н Костов, с г-н Сидеров, с Яне Янев от РЗС. Проведе се нормален диалог. И тези партии казаха: ГЕРБ искат да си правят сами правителство на малцинството, срещнахме се, харесахме им някакви неща от програмата и ние даваме кредит на доверие. При положение, че няма такива разговори и се чуват само заплахи, само неща, граничещи с откровената простащина, в крайна сметка никой никому не е длъжен и г-н Борисов е на политическия терен, на терена на политическите партии. Той е отговорен преди всичко пред своите избиратели и за тях такъв ход след поведението на всички спрямо ГЕРБ би бил абсолютно непонятен. Оттам нататък, когато вече говорим на ниво държава, да, добре е да има правителство. Добре е то да се състави с широка национална подкрепа, но това трябва да се случи по съответния начин, а той е през диалог и нормално политическо поведение. А такова, поне за момента, на политическия терен не се вижда. Затова засега няма как да стане.
- Опозиция на какво са ИТН, след като те имат председател на Народното събрание, оглавяват повечето комисии, може ли да има момент на изненада и тяхното поведение да се промени в посока диалогичност?
- Те не се ничия опозиция. Казаха, че подкрепят служебното правителство и президента. Това мина, преди да кажат, че са опозиция. Г-н Трифонов излезе и каза: Задава се криза, Афганистан, COVID, ще има бежанци на границата, ние трябва да окажем пълна подкрепа на президента. След като си казал, че си за пълна подкрепа на властта, не ми е ясно как може да си опозиция. Опозиция на кога са? Опозиция на опозицията? Опозицията на опозицията се наричат управляващи. Трифонов е опозиция на тези, които не участват в управлението, значи е управляващ.
- Ако приемем хипотезата, че отиваме на избори две в едно, ГЕРБ бавят или не бавят кандидатурата си за президент?
- Без значение дали ще са две в едно, три в едно, четири в едно, едно по едно, ГЕРБ бавят кандидатурата си за президент. Трябва бързо да се стигне до консенсус за дясното политическо пространство. Трябва да се излъчи фигура, силен кандидат, който да допринесе за връщането на доверието и нормалността в политическия живот. Така че, без значение в какъв формат ще са изборите, бави се издигането на кандидатурата и това е факт. Дали е за добро, за лошо, дали в крайна сметка ще донесе позитиви, или не – това е друг разговор. Но, че се бави, бави се, да.
- Ниската избирателна активност, която е предопределена отсега заради умората и омерзението на електората точно заради обидите и езика на омразата в Народното събрание, това не възбужда ли нагона за президентска република и кой има интерес от това?
- Съмнявам се, че някой сериозно размишлява върху президентска република. Ако някой го прави, то този човек е доста ограничени интелектуални способности. Ако хората около президента Радев, дори с хипотезата да има втори мандат, мислят, че има смисъл да се води разговор за президентска република с мандата, ограничен от 4-5 години, те много са се объркали. Това е дълъг и сложен разговор. В България има традиции в парламентаризма още от Търновската конституция. Единствената партия, която съсипа тези традиции, е социалистическата, която издигна Румен Радев. Мисля, че отпорът на обществото към подобни опити ще е брутален, защото при президентска република широката представителност на всяка една прослойка реално се елиминира. Всичко се централизира около двете или трите най-големи партии, както е във всички президентски републики по света. Избирателите в момента очевидно не искат това, те имат много и най-различни предпочитания, склонни са да дадат доверие на най-различни политически субекти и сериозният разговор за президентска република и за централизиране на цялата власт на едно място е абсолютно безсмислен. С подобни глупости ще си загубим времето.