САМО В ПИК! Депутатът от АБВ Светослав Белемезов разкрива има ли опасност от бежански поток от Гърция и ще подкрепят ли Реформаторския блок за взимане на мандат
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бежанците са един от най-големите проблеми на съвременния свят и през последните години тази заплаха може да завладее Европа. За това от групата на АБВ искат съставяне на временна анкетна комисия, която да разгледа едни от основните проблеми с бежанския поток застрашаващ и страната ни. Според депутатите на Георги Първанов е време да се вземат спешни мерки за доизграждане на оградата по границата, ясна и твърда борба с каналджийте, както и реадмисия на тези, които нямат бежански статут у нас. За коментар потърсихме депутатът от АБВ Светослав Белемезов, който разкрива пред ПИК от къде може да дойде заплахата и как трябва да се борим с нея.
Интервю на Гергана Ингилизова
- Г-н Белемезов, заявихте, че в Гърция има 60 хиляди бежанци, а границата ни с тях не е добре охранявана. Да разбираме ли, че има заплаха от там и имате ли данни, че бежанския поток може да дойде именно от Гърция?
- Няма такива данни, което е успокоителното в случая. Твърдя обаче, че ситуацията около границата с Гърция не трябва да се подценява. Има много данни за това, че границата като вътрешна за ЕС е много по-слабо охранявана и на второ място, трябва се отчете не добрата финансова и политечска ситуация в Гърция. Ако поради една или друга причина бежанските потоци от Гърция бъдат насочени към ЕС през България и би могло да бъде един повратен момент за страната ни. Аз категорично заявявам, че на този етап няма притеснение в тази насока, но като хипотеза трябва да бъдат предприети съответните действия, ако една такава ситуация се случи.
- Бави ли се според вас оградното съоръжение на границата, защото и това е въпрос, който поставяте?
- Категорично, да Категорично, да. Не само, че се бави, не само че струва достатъчно сериозен ресурс на държавата ни, а и в същото време се оказва, че то не е достатъчно ефективно. Ваши колети от различни медии правиха доста сериозни репортажи и показаха, че всъщност в голямата си част оградното съоръжение по границата с Турция не е ефективна. Според статистиката изнесена от МВР се оказва, че един много по-малък процент от заловените чужденци незаконно преминали границата на България са хванати на входа, тоест на външната ни граница с Турция. Но много по-голям процент са хванати вътре в държавата и съответно на изхода на страната ни, отивайки към ЕС.
Това от своя страна показва, че оградата не ефективна и в тази посока призивите ни са за остри, крайни и бързи мерки. И по лошите участъци по границата да се разположи физическа охрана, за да може избегнем неконтролирано преминаване на държавната ни граница. От друга страна всички тези потоци, които преминават се контролират от каналджии.
Трафикантите на хора и каналите се държат предимно от арабски граждани, но през определените трасета на ЕС, тези канали се обезпечават не без участието на граждани от конктретните държави. В тази връзка Народното събрание предприе едни промени в Наказателния кодекс, с които ние повишиме наказанията за трафикантите, но промените се оказа не достатъчно ефективни, защото при залавянето на трафиканти, съставите които се образуват не са срещу трафикиране на хора, а по-скоро срещу незаконно преминаване на границата.
В тази връзка ние от АБВ сме входирали предложение за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, с което търсим именно подобряването на съставите, подобряването на съдебната практика и процеса в тази посока, както и допълнително повишаване на наказанията на трафикантите. Това обаче, което ние отчитаме като един от най-големите проблеми е взаимодействието между институциите в България, като отчитаме, че на този етап те нямат единна позиция по този проблем, като и единна стратегия.
- Винаги когато става дума за бежански проблем говорим за опазване на границите, а всъщност не е ли проблем и това което се случва вътре в държавата ни?
- Този проблем трябва да се реши с крупни и засилени мерки. Първо трябва да се засили охраната в тези центрове, които са по-рискови. Засилена охрана, видеонаблюдение, а не да бъдат в определени участъци и територии, а други които са по-слабо охранявани да дават възможност на бежанците безконтролно да напускат центровете, да навлизат във вътрешността на градовете и да създават напрежение сред българското население.
На второ място, бежанските центрове, които са към Държавна агенция за бежанците, към Дирекция миграция към МВР, в по-голямата си част, над 50 процента, което е по данни на МВР, са населени с афганистански мигранти. Това е нецелесоъбразно, защото Афганистан не е в списъка на ЕС с държавите в които се водят военни конфликти. Ние народните представители, макара и в отиващ си парламент, трябва да предприемем крути мерки относно тази опасност. „
- Сам казахте, че този парламент си отива. В тази връзка дали ще имае достатъчно време, за да направите всички тези промени?
- Реално време може да няма, но този законопроект, който сме предложили се надяваме след разпределението му, поне да бъде разгледан от комисии. Тъй като предложенията, които правим са изключително стойностни и много навременни. И не трябва да отлежава още няколко месеца, за да бъде разглеждан от следващото 44-то Народно събрание.
- Има все пак вариант 43-то Народно събрание да удължи живота си, ако Реформаторския блок вземат мандат и имат стабилна подкрепа. Вие бихте ли дали своята подкрепа, ако получите гаранции, че ще изпълнят част от вашите политики и искания?
- Трудно ние да говорим за хипотези в тази посока, защото все още не се е стигнало до вариант в, който Реформаторски блок получават мандат от президента Плевнелиев за съставяне на правителство. Но позицията на АБВ, още от май месец, когато напуснахме управляващата коалиция, тя е недвусмислена. Ние сме конструктивна, активна опозиция и ще продължим да бъдем такава, дори да бъдат направени някакви стъпки за съставяне на правителство в 43-то Народно събрание.
- Да разбираме ли, че в определени политики, които ви харесват и искате вие бихте дали подкрепа?
- Ние не бихме подкрепили едно следващо мнозинство в 43-то Народно събрание. Но с работата си през последните месеца като опозиция показахме, че сме изключително конструктивни и винаги в законодателно отношение търсим най-добрите решения за българските граждани.