САМО В ПИК: Д-р Десислава Кателиева разкри защо пропадна ваксинирането й и отправи призив заради новия щам: Разхлабването на мерките е много опасно!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Новият щам на COVID-19 се разпрострява във все повече страни по света. Ген. Венцислав Мутафчийски обяви, че всяка пета положителна проба в България е съмнителна именно за наличието на тази мутация.
В същото време масовата ваксинация на населението изглежда доста далеч заради лимитираната доставка на ваксините.
Кога да очаква имунизацията да обхване по-голямата част от българските граждани, ще доведе ли до нова ударна вълна новият щам на коронавируса у нас и трябва ли да се разхлабят мерките точно в този момент?
Отговори на тези въпроси потърсихме от д-р Десислава Кателиева от Националната асоциация на работещите в „Спешна помощ“. Тя разкри и кошмарна причина, която е провалила ваксинирането й, въпреки че е била в списъците. Д-р Кателиева е пипнала COVID-19 само ден преди пристигането на ваксините у нас.В момента тя е в болнични, но се съгласи да говори пред медията ни.
Ето какво заяви ексклузивно тя пред ПИК:
-Д-р Кателиева, как ще коментирате последните цифри за разпространението на COVID-19 в България?
- За съжалание, имайки предвид това, което се случва в Западна Европа, прогнозата ми е, че ни чака следваща вълна. Новият щам се разпространява доста по-бързо и по- интензивно и това, че вече има съмнения за навлизането му в България ме насочва към тази тревожна мисъл.
- Ген. Мутафчийски обяви, че почти всяка пета положителна проба е съмнителна за новия вариант на коронавируса. Какви ще са последствията, ако се окаже, че е така?
- Доста съм притеснена от това, че се говори за разхлабване на мерките. Честно да ви кажа като лекар се притеснявам от това, което ни предстои през следващите 2-3 седмици.
- Визирате очакваните проблеми, свързани с новия щам, който е много по-зазарен …
- Той наистина е доста по-заразен. Фактите сами си говорят. В Англия, Чехия и Германия, в Португалия и доста западно европейски страни се затягат мерките, независимо, че и там проблемът с икономическите последици е известен след предприемането на тези стъпки. Мерките се затягат, защото просто хората усещат, че този вирус не отстъпва, независимо, че се ваксинират много по-масово отколкото у нас. Независимо, че здравеопазването им е на не по-високо ниво от нашето, въпросните държави продължават да затягат мерките. Това лично мен като лекар ме тревожи. Нещата са огледални. Ако се вгледаме в случилото се в Западна Европа през пролетта, при нас това нещо се случи през късната есен.
В момента това беше в пълната си сила по Нова година в Англия, Германия и други европейски страни. Някак си ми се струва, че избързваме с разхлабването на мерките. Нека да изчакаме да видим този новия щам – как ще се реагира от населението, ще има ли ръст на заболяваемостта при затегнати мерки е едва тогава да се мисли за разхлабването им.
- В този смисъл възможно ли е и в България да се стигне до пълен локдаун?
- Всичко зависи от темповете на развитие на заразата. Локдаунът настъпва тогава, когато здравната система не може да се справи с натоварването. Както виждате, през последните месеци масово се разкриха допълнителни Ковид – отделения във всички болници, но това стана за сметка на закриване на други действащи отделения. Това неминуемо ще окаже влияние върху другите хронични заболявания. Има пациенти, които практически остават вън от системата, защото тя наслоена с COVID-19. Ако отново има ръст на заразените, ние неминуемо ще стигнем дотам.
- Каква ситуацията в „Спешната помощ“ – натискът спадна ли или напротив?
- Не бих казала, че натискът е спаднал. По принцип „Спешната помощ“ във всички държави по света, откакто съществува от 60-те години на миналия век, е била в ролята си на буфер в системата. В момента в цял свят здравеопазването е разбалансирано. Закриват се едни сектори, за да се разкрият инфекциозни отделения, за да поемат заразените с коронавирус. Нараства натиска върху сърдечно-съдовите сектори, неврологии , кардиолигии, кардиохирургии, тъй като Ковид 19 се води до тласък в развитието на тези заболявания.
При това разбалансиране на изградена здравна система няма как „Спешна помощ“ да не пострада. Освен натовареността със заразени пациенти, заразяването на персонала, който работи там и намаляване на бройките на екипите и нарастването на натовареността им, всъщност нараства и броят на другите пациенти, които не смеят да отидат до личния си лекар, за да не се заразят. Не смеят да отидат до болница и отиват в спешния кабинет.
- Какво е мнението ви за процеса на ваксинация в България до момента?
- Смятам, че каквито са ни възможностите, дотолкова ваксинираме. Гледах един репортаж, че в Чикаго има 100 000 ваксинирани. Доколкото знам, в България са малко над 20 000 души, т.е такива са ни възможностите. При положение че ние не произвеждаме ваксината, колкото можем да закупим, толкова ваксини ще се направят. Друг е въпросът, че доста от колегите ми вече се разболяха и го прекараха заболяването, поради което отпаднаха от списъците или се разболяха между първата и втората ваксина, защото ние работим в тази среда. Колкото и да се пазим, колкото и защитни облекла да имаме, ние сме физически и психически изтощени. Затова рано или късно коронавирусът ни застига.
- Вие лично ваксинирахте ли се?
- За съжаление не успях, защото се разболях на 26 декември, един ден преди да дойде ваксината в България.
- Много лош късмет за вас. Как се чувствате в момента, напълно излекувана ли сте?
- Аз вече съм извън карантина, но въпросът е, че прекарах заболяването – по трудния начин се сдобих с антитела. Заболяването наистина е много неприятно, с много разностранна симптоматика, засяга много органи и системи. Имам колеги, които го карат много тежко и ще се възстановяват дълго време. Хората трябва да повярват, че заболяването не е конспиративно, а е реален вирус, търсещ мястото си под слънцето. За съжаление доста хора носят последствията от контакта си с него.
- При вас как протече – по-леко или по-тежко?
- Аз се лекувах в домашни условия, но обостри друго мое хронично заболяване, което налага да се възстановявам по-дълго време. Така или иначе минах през коронавируса, минах и през кошмара, че трябва да опазя и семейството си, защото е високозаразно заболяване.
Сега трябва да се опазим и от новия щам, който няма как да не мине през България. Все пак живеем в свят на глобализация, има непрекъснато циркулиране на хора от различни държави. Затова няма как да се спре този вирус и той ще стигне и до нашата държава. Въпросът е дали настъпването на новия щам в България и разхлабването на мерките няма да доведе до трета по-висока вълна от тази, която беше през ноември и декември.
- Имате ли намерение да се ваксинирате, въпреки че изкарахте COVID-19?
- Аз по принцип още в началото на ваксинацията бях написала една публикация в социалните мрежи, че е задължително всеки, който си прави ваксина, да си изследва антителата и антигените преди това. Бих се ваксинирала след 4-5 месеца, ако установя, че нямам антитела, защото работя в такава среда и такива пациенти. Вярвам в науката и ваксините и бих се ваксинирала. Аз се бях записала за ваксинация, но се разболях.
- Според вас трябва ли мерките да бъдат затегнати още повече?
- По-скоро да не се бърза с разхлабването им. Засега на този етап нещата се развиват сравнително добре – нямаме пик на заразените, няма пик на натовареността на болниците, няма пик на натовареността на интензивните отделения. По принцип е много трудно да се каже колко са наистина заразените, защото във всяка една аптека може да си купи тест за антиген и антитяло, да си направи теста, но да не попадне в официалната статистика. Защото,попадайки в нея, следва карантиниране. Аз лично не вярвам, че това е реалната бройка на заразените, тя е доста по-голяма.
- Искате да кажете, че хората си правят тестове, но стоят вкъщи и се опитват да се лекуват сами или …
- Точно там е големият ни проблем. Тези, които се самолекуват вкъщи, за да не бъдат карантинирани, просто закъсняват понякога с лечението. Пристигат вече с пневмонии и усложняване на заболяването в болниците, което прави лечението им доста по-трудно.
- Целта е да се постигне колективен имунитет, но е нужно да се ваксинира около 50-70% от населението ни. Кога смятате, че това може да се случи с тези темпове на имунизация и няма ли тези, които са ваксинирани в началото на кампанията да загубят имунитета си до масовата имунизация на сънародниците ни?
- Аз съм действащ медик. Не съм експерт или математик. Лично аз не вярвам в тези математически модели, защото никой не може да каже колко е продължителността на имунинета, създаван от тази ваксина – до 4,5, 6 месеца. Никой не може да каже и твърде индивидуално колко човека ще имат изграден имунитет след преболедуване . Има хора, които задържат антитела по 7-8 месеца, има и такива, при които още на втория месец ги няма. Ако по същия начин е толкова индивидуално изграждането на имунитета и след ваксинацията, няма как да се направи такава прогноза просто с математически сметки.
- Кога все пак можем да постигнем масовата имунизация, според вас?
- При положение че се правят под 1000 души на ден, аз не мисля, че скоро ще стигнем тези бленувани от епидемиолозите цифри до лятото. Тогава вече ние не можем да знаем дали няма да има нови щамове и докъде и как ще се развие заразата. За съжаление на този етап най-сигурният вариант е спазването на противоепидемичните мерки за опазване от заразата.