BG EN

САМО В ПИК! Д-р Цветан Райчинов разкри предимствата на ваксинирането и защо много медици не бързат с имунизацията

Здраве

САМО В ПИК! Д-р Цветан Райчинов разкри предимствата на ваксинирането и защо много медици не бързат с имунизацията

94766
на 10.12.2020
САМО В ПИК! Д-р Цветан Райчинов разкри предимствата на ваксинирането и защо много медици не бързат с имунизацията
Автор:   Илиян Радков

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Темата с ваксинирането срещу COVID-19 се превърна в най-горещата през последните седмици. Възникнаха и доста полемики по този въпрос, въпреки че това ще доведе до изграждането на колективен имунитет.

препоръчано

ПИК потърси за ексклузивен коментар бившия шеф на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов. Ето какво мнение изрази той:

 - Д-р Райчинов, какво е мнението ви за най-горещата тема с ваксините с оглед и на разразилите се полемики?

- Това е като всичко в България. Конспиративните теории няма да спрат. Лошото е, че наистина има много неща, които са неизвестни към момента и би трябвало производителите да дадат малко по обстойна информация – с преминали хора … Всъщност, за да може да се разбере от хората за какво става дума, какви са рисковете и рисковете от заразяване с Ковид, доколко и как превишават риска от ваксината.

- Това възможно ли е изобщо, вземайки предвид цялата ситуация около производството им?

- Би трябвало при тях нещата да са изчистени. Все пак по 30 000 и повече души са преминали през предварителните етапи. Така че би трябвало да има някаква яснота.

- Комуникирате с колегите си и сигурно имате наблюдения – какъв е интересът сред медиците към ваксинирането?

- Да ви кажа честно май не е много висок. Като че ли основната причина е, че много голяма част от тях вече преболедуваха  и сякаш страхът от това, което са преживели ги плаши повече, отколкото да се ваксинират. В смисъл да не се повтори или да има подобна симптоматика.

- Ако лекарите се опасяват да се ваксинират, как тогава гражданите да вземат решение дали да го направят?

- Като всяко ново, неизследвано, а освен това и инфекционисти, специалисти в тази област, имунолози продължават да казват, че времето, за което е създадена ваксината е изключително кратко. Затова няма как някой да гарантира и да каже, че със сигурност е безопасно. Но все пак е необходимо  да се има предвид, че човек  трябва да прави избор в момента – да живее или да умре, да пази близките си или не, да има работа и да е работоспособен.  Много са нещата, които са „за“.

- Доколкото ви разбирам, повече фактори са в полза на ваксинирането …

- Да, точно това имам предвид. Рискът от ваксината сякаш е доста по-малък от  това, което иначе ни чака. Мисля, че тази година беше повече от показателна как може да се съсипе живота на хората.

- Значи вие препоръчвате на хората да си поставят ваксина, отколкото да рискуват да си отидат от този свят, грубо казано …

- Това е личното ми мнение.

- Вие лично ще се ваксинирате ли?

- Да. Ще се ваксинирам. Дори днес правихме списъци на заведението, в което съм, и аз съм вътре в бройката, която засега не е голяма.

- Как взехте решението да го направите?

- Първо, защото вече съм на възраст. Второ имам достатъчно заболявания, които спадат към рисковите при заболяване от COVID. Трето, обичам да пътувам. Предполагам, че без ваксината ще има доста ограничения за пътуване. Все още не знае, но така се чува.  В този смисъл не са много опциите.

- Имате ли предпочитание към конкретна ваксина, на база на информацията, с която разполагате? Коя от тях в и струва, че ще бъде най-ефикасна, ако изобщо може да се прогнозира към момента.

- Не мога да кажа, защото за нито една на практика няма достатъчно информация. Много е трудно на този етап да се каже коя ще е най-ефективна.

- Как приемате плана за ваксиниране, предложен от правителството и медицинските щабове и имате ли някакви препоръки?

- Планът е във възможностите ни. Най-големият проблем са въпросните фризери. Оттам трябва да има подцентрове, в които да отиват ваксините, защото трябва в рамките на 5 дни да се използват. Поради тази причина е добре да се направят предварителни списъци, за да е ясно къде колко ваксини да бъдат предоставени, защото ще е престъпление да се хабят ваксини.

- Управниците не само в чужбина, но и у нас първите хора в държавата вече обявяват, че ще се ваксинират. Премиерът Борисов съобщи, че ще го направи, при това въпреки че прекара COVID.  Как приемате тези действия и на министър-председателя?

- Така трябва. Ако правителствените лица  не дадат пример, малко трудно ще повярват хората.

- Идеята е да бъде изграден колективен имунитет чрез ваксините, както твърдят и всички специалисти ...

- Да. Това е вярно за груповия имунитет, за който говори примерно доц. Мангъров от доста време. Много по-сигурен е този път, отколкото чрез преболедуване.

- Смятате ли, че ще успеем да го постигнем и при какъв процент ще можем да кажем, че пандемията затихва?

- Процентът е много висок. Затова ще може да се говори най-вероятно някъде след средата на следващата година, защото хората трябва да имат между 60 и 70% резистентност  към вируса или по-скоро имунитет, за да очакваме да изчезне.

- Значи трябва  първо да дойде ваксината, доста хора да си я поставят дотогава …

- Да. Мисля, че тогава и повечето хора ще се убедят, че е добре да се ваксинират, а и все пак, когато дойде лятото, да не стане като с ПСР-ите. Знаем какво се случи, когато гърците поискаха да има тест за всички пътуващи.

- Доколкото ви разбрах, по-добре е да избереш по-малкото зло, отколкото да рискуваш да се разболееш от COVID…

- Това имам предвид. На този етап като че ли това е по-доброто решение.

- Какъв е призивът ви към гражданите на България?

- За тези неща няма как човек да даде категоричен съвет „за“ или „против“. Всеки сам трябва да направи разумния избор.

- Как се отразяват на разпространението на коронавируса мерките, които ще са в сила до 21 декември – имат ли ефект?

- Сега-засега ми се струва, че няма особен ефект. Казвам го, съдейки по ежедневните данни за броя на заразените. Хубаво е, че има много излекувани, но това не се дължи на мерките.

- Според вас трябва ли мерките да бъдат разхлабени след тази дата или да дори да бъдат още по-затегнати?

- По мое мнение е нужна много сериозна преценка  дали да се случи или не, защото едно избързване може да се окаже не много добро и зараза да тръгне пак отначало.

- Към момента се очертава редовните парламентарни избори да се проведат на 28 март догодина, за което вече намекна президентът Румен Радев. Според вас удачна ли е тази дата с оглед на пандемията?

- За мен не, че съм политик и съм много наясно с тези неща, но е хубаво да се спази датата, на която са планирани някакви избори и изтича даден мандат. Има достатъчно време до март да се помисли за варианти за друг начин на гласуване – по поща, електронно или каквото и да е. Това може да се обмисли, защото не бива да се поемат рискове.

- Идеята ви е да се намери най-правилният начин за гласуване в пандемичната обстановка …

- Именно, за да е безопасно за хората.

- Възможно ли е в толкова кратки срокове да го измислят и да вземат решение нашите политици?

- Ако човек има желание, може. Честно казано е въпрос на желание. Поне в това съм се убедил. Щом успяха да измислят ваксина за такъв къс период, не виждам какъв ще е проблемът да се направят едни избори, които да са без риск за хората.

 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние
ПИК TV x
ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Борисов в Дулово: Ако са умни българите, да ме изберат за три месеца за премиер, докато влезем в Еврозоната - благодарих на Урсула фон дер Лайен (ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Борисов в Дулово: Ако са умни българите, да ме изберат за три месеца за премиер, докато влезем в Еврозоната - благодарих на Урсула фон дер Лайен (ВИДЕО)
ново
Днес: 0
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК