BG EN

САМО В ПИК: Евродепутатът Емил Радев с експресен коментар има ли опасност от разпад на ЕС след Брекзит и какво ще се случи с българите на Острова

Интервю

САМО В ПИК: Евродепутатът Емил Радев с експресен коментар има ли опасност от разпад на ЕС след Брекзит и какво ще се случи с българите на Острова

34377
на 01.12.2018
САМО В ПИК: Евродепутатът Емил Радев с експресен коментар има ли опасност от разпад на ЕС след Брекзит и какво ще се случи с българите на Острова

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Споразумението за Брекзит вече е факт. С този акт се отприщиха политическите страсти на стария континент. 

препоръчано

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че споразумението за Брекзит е най-доброто, което Великобритания може да получи, и призова британския парламент да го подкрепи. Ангела Меркел пък го нарече "дипломатически шедьовър".

За Тереза Мей обаче предстоят тежки времена. Вътрешната опозиция няма да я остави на мира. Според Националния институт за икономически и социални изследвания Брекзит ще струва на Великобритания 100 млрд. евро. 

Българите във Великобритания се притесняват какво ще се случи с тях след излизането на страната от ЕС.

Потърсихме за коментар евродепутата Емил Радев.

Интервю на Албена БОРИСОВА

- Споразумението за излизането на Великобритания от ЕС вече е факт. Сега накъде, г-н Радев?

- Споразумението за излизането на Великобритания от ЕС бе договорено и одобрено от европейските лидери, но не бих казал, че е факт докато не бъде изцяло ратифицирано. Това, което предстои сега, е неговата ратификация от британския парламент, което е доста трудно начинание, имайки предвид политическите различия в Лондон. След това то следва да бъде ратифицирано и от Европейския парламент, като някои правни въпроси и неясноти от него могат да бъдат отправени към Съда на Европейския съюз.

Междувременно текстове и договорености от самото споразумение, като например правата на европейските граждани, трябва да бъдат приведени в националното законодателство на Великобритания, което също ще отнеме време.

След излизането на Великобритания от Европейския съюз започва да тече преходният период, през което време ще започнат преговорите за бъдещо търговско споразумение между ЕС и Великобритания, както и ще продължат усилията за намиране на решение относно границата между Ирландия и Северна Ирландия.

Всички тези моменти от взаимоотношенията между ЕС и Великобритания ще са трудни и ще изискват намиране на компромис.

Какво представлява самото споразумение? Доста се изписа за него и информациите са различни.

- Самото споразумение съдържа общи разпоредби за неговото прилагане и интерпретиране, текстове за защита на правата на гражданите, правила относно намаляване на сътрудничеството между Великобритания и Европейския съюз във всички сфери от вътрешен пазар до полицейско и съдебно сътрудничество. Има разпоредби относно преходния период - неговата продължителност и факта, че Великобритания ще продължи да прилага европейското законодателство, но няма да има думата в неговото изработване.

Една от основните разпоредби касае намирането на решение за границата между Ирландия и Северна Ирландия, което означава, че Великобритания ще остане в Митническия съюз докато не бъде намерено приемливо за всички решение. Интересно е още, че се съдържат протоколи за британските бази в Кипър, както и за сътрудничеството между Испания и Великобритания относно Гибралтар, защото, макар че не чувахме често за тези въпроси, това са важни теми, които в момент за малко щяха провалят ратификацията от страна на Европейския съвет.

Всички разпоредби относно бъдещето сътрудничество, след преходния период, се съдържат в обща политическа декларация, приложена към споразумението, която дава насоките за редни бъдещи преговори.

Няма щастлив развод.  Още със старта му започнаха острите реакции. Испания заплаши да се оттегли от заседанието заради Гибралтар. Самата Тереза Мей е изправена пред силна опозиция в родината си...

- За съжаление наистина атаките срещу споразумението започнаха веднага след неговото оповестяване, но преди да бъде прочетено от министрите и основните членове на британския парламент, което е тъжно. Някои от тях осъзнаха чак сега, след толкова години преговори, че естествен резултат от излизането на Великобритания от ЕС, е загубата на правото на глас във взимането на решенията в ЕС. Тереза Мей в момента е изправена пред може би най-тежкото си политическо предизвикателство - да убеди своите колеги да подкрепят споразумението, за да може Великобритания да излезе от ЕС по ясен начин, по ясни правила, а не хаотично. Важно е да се разбере, че изборът е между одобряването на споразумението и излизането на Великобритания от ЕС без сделка; няма трета опция, а и вече е късно за продължаване на преговорите.

Как виждате бъдещото взаимодействие между Лондон и ЕС?

- Уверен съм, че в даден момент ще постигнато търговско споразумение между ЕС и Великобритания, защото ние сме важни и, най-вече, естествени търговски партньори. Освен това смятам, че ще бъдат постигнати секторни споразумения за сътрудничество, особено в сферата на правосъдие и вътрешни работи. Организираната престъпност не я интересува дали дадена страна е в рамките на ЕС или не, така че нашите служби трябва да имат възможностите да си сътрудничат и обменят информация и в бъдеще.

Борисов каза, че ще настоява за запазването на тясното сътрудничество по линия на специалните служби. Европа е обект на терористични атаки. Силните спецслужби са изключително важни.

- Абсолютно вярно е, че силните спецслужби и всички силни правоохранителни служби са важни за европейската сигурност. Великобритания притежава толкова много важна информация и я обменя със своите европейски партньори в момента, така че наистина е жалко излизането на страната от гледна точка на сигурността. Това бе предупреждение, изказвано от Европол и дори Тереза Мей, докато беше още вътрешен министър. По време на преходния период сътрудничеството, обменът на информация и участието в европейските системи ще продължи, но ще намалява постепенно с оглед приближаването края на този период. Но както казах, уверен съм, че темата на сигурността ще бъде една от първите, обсъждани в рамките на дебатите за бъдещето сътрудничество.

Как ще се отрази Брезкит на българите, живеещи във Великобритания?

Според споразумението, за тези българи, които живеят във Великобритания и особено тези, които са регистрирани в страната съгласно европейското законодателство, независимо дали са се преместили преди два месеца или преди десет години, нещата няма да се променят значително - те ще продължат да имат правото да пребивават, работят и учат в страната, както досега, съгласно европейското законодателство. Техните семейства - партньори и деца, ще се ползват със същите права, като досега. Великобритания ще въведе задължителна регистрация за лицата, покрити от споразумението, което означава, че българите трябва да се регистрират отново в съответната служба, за да получат един вид удостоверение, че са покрити от Споразумението. Но основната цел на постигнатото съгласие е животът на хората, избрали Великобритания за свой дом, да не бъде засегнат. Това се отнася за хората, които се преместят във Великобритания преди излизането на страната от ЕС, както и по време на преходния период. Естествено положението ще е различно за българите, местещи се към Великобритания след края на преходния период, тъй като те вече ще бъдат считани за граждани на друга държава и няма да се ползват със същите права.  

- Има ли опасност от разпад на ЕС след излизането на Великобритания, за какъвто вещаят много анализатори? Или поне какви ще са проблемите, пред които ще бъде изправен съюзът?

- Не, излизането на Великобритания от Европейския съюз няма да доведе до неговия разпад - в момента чувството за принадлежност към Европейския съюз и подкрепата за него се е повишила в редица европейски държави, точно защото хората съзнават ползите от членството. Също така въпреки многобройните опити на британските преговарящи да разединят държавите-членки в тяхната позиция, тези опити не бяха успешни и европейските лидери демонстрираха ясна единност и общо позиции.

Има много други теми, които са по-значителни за Европейския съюз в момента, отколкото излизането на Великобритания, като например какво ще се случи в Италия от гледна точка на изпълнението на държавния бюджет и как това ще се отрази на европейската икономика; как да се затегне контрола по границите, така че да бъде предотвратена нова голяма мигрантска вълна; как да бъде засилена европейската сигурност в свят с намаляващо американско участие.

За мнозина е ясно, че ЕС е в криза. Как виждате бъдещето му?

- Аз не бих казал, че Европейският съюз е в криза. В момента текат нормални процеси на промяна на Европейския съюз и неговото адаптиране към съвременната реалност. Виждаме засилване на сътрудничеството в редица области от сигурност и отбрана до функциониране на единния пазар. Текат дебати за бъдещата многогодишна финансова рамка и начина, по който новите програми ще могат да са в полза на бизнеса и на гражданите. Има дебати и за бъдещата структура на Европейския съюз. Важно е обаче, в рамките на всички тези дискусии, да гарантираме мястото на България  - ние трябва да се противопоставим на всякакви промени, които биха маргинализирали новите държави-членки и които биха довели до намаляване на нашето влияние в ЕС.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 2
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК