САМО В ПИК! Проф. Александър Джеров с тежък коментар за политиците, протестърите и министерските оставки: България е забравена, превърнаха я в партийна страна!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Скандал след скандал бунят държавата, особено през последните дни. Дори лятото беше наситено от политически препирни.
Министерските оставки предизвикаха вулкан от скандали между на всички държавнически и политически нива. Антиправителствени протести нажежиха и без това сложната обстановка. Заговори се за предсрочни парламентарни избори.
Политическият сценарий е непроменим от началото на промените у нас през 1989 г. Страстите са същите, улицата продължава да диктува дневния ред на обществото.
Потърсихме за коментар проф. Александър Джеров за коментар за събитията в момента и какво се случи през 30-те години на прехода. Той е един от най-ярките политици в началото на прехода през 1989 г. Той е бивш конституционен съдия и преподавател по право в Софийския университет. Проф. Джеров беше председател на Законодателната комисия (по-късно наречена правна) и на Конституционната комисия във Великото народно събрание, която изготви проекта за новата конституция.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Вече 30 г. живеем в протести, скандали, предсрочни избори, уморихме се. Защо не можахме да намерим верния път, проф. Джеров?
- Защото така и не можахме да намерим ръководители, които да водят държавата в правилната посока. Няма я интелигенцията, тя трябва да излезе напред.
- Защо я няма? Тя ли абдикира от политиката или не искат да я търсят самите политици?
- И едното, и другото. Но по-скоро вината е в политиците. Трябва да има създадена банка от умни хора. Партиите да изтеглят умовете в ръководствата си. Малко повече юристи и икономисти са нужни в момента. От тях имаме най-много нужда.
- Всички посткомунистически държави вече са на хиляди крачки пред нас. Македония дори е напът да успее. Нашата политическа злоба обаче продължава?!
- Тази злоба трябва да изчезне, колко и трудно да е това. Нямаме друг изход. А как ще стане това? Управляващите и опозицията, а и всички политици трябва да разберат, че преди всичко са българи, а после партийци. Не може така наречената опозиция да бъде вечно контра срещу всичко. Правителството направи много, но има още доста работа.
- Очаквахте ли в началото на промените, когато вие бяхте във властта, че ще стигнем до тук?
- Не. Категорично. Когато тръгнахме през 1990 г., ние работехме за единство на нацията. Искахме да се борим за България, а не за партиите. В момента има една водеща партия - ГЕРБ. Народът я е избрал. Не може, когато управляващите се опитват нещо да направят, ведага да ги сритват. БСП не успя да осъзнае, че е необходима опозиция. Но трябва да бъде градивна. А не опозиция напук.
- Навсякъде в цивилизования свят има опозиция. Работата й е да търси кривините на управляващите, да критикува. Но при нас моделът е сбъркан. Когато дойде една партия на власт, ведната следват протести срещу нея. В последно време правителства се свалят с принуда от улицата. Защо?
- Ние страдаме от това, че ГЕРБ не може да излезе от тинята, в която искат да я вкарат. Като гледам сегашните протестиращи срещу правителството, се срамувам, че съм българин. Не може такива хора да дават акъл. Не дай боже да се чуе и сбъдне това, което те искат. Колко и да им е трудно, другите партии трябва да се съберат покрай ГЕРБ и да не пречат на всяко начинение. Да спрат да хвърлят обвинения, че управляващата политическа сила е убийца защото е станала катастрофа. Не може да се повтаря до безкрайност: "Лоши сте, лоши сте". Не трябва да работим сакаш сме партийна държава. Когато имаш водеща партия, трябва да сложиш едно рамо. Разбира се, като опозиция трябва и да критикуваш. Но целта трябва да е България. На някои може високапарно да им звучи, но е така.
- Все повече се говори за предсрочни папрламентарни избори...
- А защо трябва да говорим за тях?! От предстрочни избори няма никаква полза. Бих попитал всички депутати: "Вие българи ли сте? По каква работа сте в народното събрание - да работите за държавата или да се облагодателствате?" България вече е забравена, тя е превърната в партийна държава.
- Много тежки думи. Има ли шанс да се помирим и да тръгнем напред?
- Прокуратурата трябва да се стегне и да прибере хората, които не са за разхождане на свобода. Има много такива. Най-елементарното - стават все повече катастрофи. Шофират хора, които дори не знаят за какво служи кормилото на колата. Но никой не ги наказва. Глобите не се събират, особено по линия на МВР. Ако се събираха, ето откъде можеха да дойдат парите за пенсионерите. Вярно е, че правителството прави много за събиране на данъците. Но от глобите ще дойде още една солидна сума. Защото аз не съм против майките, боже опази, но не може старите хора да бъдат оставени на гладна смърт. Не бива.