САМО В ПИК! Тома Биков разкри схемите на червените да взимат по 3 бона заплата: БСП се държат непочтено и бутафорно, не се регистрират, но гласуват
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Потърсихме народния представител от ГЕРБ Тома Биков за разговор по темата „качеството на депутатския труд“, какви трябва да са възнагражденията на избраниците ни, как да се формират, особено когато не участват активно в работата на парламента, какъвто е актуалният случай с групата на „БСП за България“.
ИНТЕРВЮ НА СИМО РУСЕВ
- Г-н Биков, как е възможно БСП хем да не са в пленарната зала, хем да взимат заплатите си от по 3000 лева? За морални категории ли говорим, или за технология на формиране на депутатските възнаграждения?
- Това е въпрос на правилник. Истината е, че от БСП не се регистрират сутрин масово. След което всяко гласуване, дори веднъж да гласуваш, вече се брои за регистрация, че си присъствал и практически денят ти е пълноценен.
- Това ли стои зад искането на Дани Кирилов за поименни проверки на кворума?
- Поименните проверки ги правим, за да приканим още веднъж колегите от БСП да се регистрират, каквото е нормалното поведение. Те в определени моменти тогава се регистрират, а в определени не се регистрират. Въпросът е, че те не напускат реално залата, а само за пред медиите не се регистрират, след което гласуват някои от тях по веднъж и си тръгват. А получават заплата все едно, че през цялото време са били на работа.
Това според мен е меко казано бутафорно и непочтено поведение. Ако си решил да напускаш пленарната зала, трябва да го правиш истински – с цялата цена на това, а не казваш по телевизията, че ти не си в зала, а всъщност пътьом си взимаш и заплатата. В същото време казваш: „Дайте да намалим заплатите!“
- Какво е тогава това, популизъм ли е искането на Корнелия Нинова?
- Популизъм е не за друго, а защото има формули. Между другото, те този въпрос, за заплатите, го поставиха пак преди няколко месеца. Тогава ги призовахме да предложат формула за изчисляване на заплатите.
Сегашната формула предполага, че парламентът няма участие във формиране заплатата на депутатите. Депутатите не формират сами заплатите си. Разчита се на Националния статистически институт, който на всяко тримесечие казва каква е средната работна заплата и депутатските заплати се формират на тази база, за да не се налага депутатите сами да формират своята заплата, което би било някакъв вид конфликт на интереси.
Преди няколко месеца, когато поставихме този въпрос, ние им предложихме да помислим за нова формула, която да бъде по-справедлива от тази.
- Възможно ли е?
- По-добре е формулата да е базирана на минималната работна заплата, защото самите ние гласуваме каква да е тя. Това автоматично значи, че пак сами си гласуваме заплатата. Те до момента не са предложили никаква формула. Освен това плащанията са заковани на една дата от 2013 година и тя е някаква основополагаща за съществуването на българския парламентаризъм. И така заплатата трябва да се оформя около тази дата. Когато между другото имаше световна финансова криза, ако помните, тогава действително депутатските заплати бяха замразени, замразени бяха и всички останали заплати в бюджетния сектор.
- За 2009 година говорите, нали?
- Да, 2009, те размразиха заплатите през 2013-а. Сигурно може много да се спекулира с тази тема. Сигурно тази формула не е най-справедливата. Между другото преди няколко месеца, може да се провери, нашите заплати бяха намалени, защото намаля средната работна заплата. През лятото нашите заплати спаднаха. Само че тогава нямаше телевизионни предавания, които да обсъдят как така паднаха депутатските заплати. В интерес на истината те току падат, току се покачват. Но понеже интересът е само към качването, се създава едно усещане, че те непрестанно растат с някакви огромни суми. За мен този разговор е израз на безпомощност от страна на БСП. Още повече че не те са хората, които могат да го водят, защото те от няколко месеца не само не се регистрират, но получават и заплатите си абсолютно несправедливо, защото когато не си в зала, за какви заплати говорим. И тук е редно да поговорим за качеството в работата на депутатите. Трябва да знаете, че депутатските заплати в България са най-ниските от целия Европейски съюз в сравнение с другите парламенти. Каквото е за останалите хора, това е и за депутатите.
- За ниското качество, за което говорите, допринася ли и странното, някои го наричат шизофренно, поведение на БСП – хем да искат оставката на Валери Симеонов като вицепремиер, хем да не я гласуват, примерно?
- Ето такива неща формират общото мнение, че в парламента няма качество на работа. Сигурно и ние имаме определени вини за това отношение, но е по-добре да проведем наистина разговор за това какво е парламентът и какво е качеството му на работа и как може да се подобри, отколкото да слизаме на това изключително ниско ниво, което вероятно на площада в Крушовица би било адекватно, но не и на фона на предизвикателствата пред държавата.
Това показва, че в БСП нямат конкретни и реални решения на проблемите. Защото ако отрежем с по 600 лева, с колкото искат, заплатите на депутатите, тези пари няма да стигнат за абсолютно нищо. Нищо кой знае какво няма да се промени. Освен това в парламента има хора, и аз съм един от тях, чийто основен доход е заплатата. Много хора нямат нито бизнеси, нито някакви странични доходи и би трябвало да им се даде възможност да разчитат само на заплатите. Поне на тези, които искат това. Ако искате, депутатската заплата би могла да е и нула лева. Въпросът е доколко това ще бъде добре за държавата.