САМО В ПИК TV! Надзорникът на приватизацията Руси Статков разкрива цялата истина за скандалния закон "Домусчиев" - ето кои бизнесмени ще се облагодетелстват (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Членът на Надзорния съвет на Агенцията за приватизационен и следприватизационен контрол Руси Статков разкрива цялата истина за поправката "Домусчиев" в Закона за приватизация, борбата на вицепремиера Валери Симеонов срещу промените и кой ще бъде облагодетелстван.
"Българското Народно събрание озакони следното неравенство: един купувач по приватизационна сделка на 1 милиард от активите, създадени от народа, получава опрощаване на 100 000 000 лева (заради нарязаните кораби), а 2 милиона пенсионери, живеещи под социалния минимум поради това, че някой е присвоил активите, създадени от тях и не ги управлява добре, получава едно коледно плащане до 50 милиона. Нека всеки изчисли какво е неравенството, което озаконява българският парламент, и това е само за един купувач", заяви Руси Статков пред ПИК TV.
"За мен беше потресаващо, когато в движение, без никакви мотиви тръгва да се променя законът. Станаха двама депутати от НФСБ и казаха, че това е лобистка промяна. Купувачът на БМФ, който има 70% от акциите, вероятно там г-н Домусчиев участва. За приватизацията на БМФ има стратегия, закон от Народното събрание, а за него никой не говори. Тези изменения няма как да му помогнат на този купувач, защото стратегията още е в сила", каза Статков.
"В случая това, което се изисква са инвестиции за близо 800 млн. долара. Първата година беше изостанал и той поиска да се разсрочат и първото правителство на ГЕРБ му ги разсрочи, говоря за купувача, "Шипинг" му е името, не казвам г-н Домусчиев", уточни той.
"Оказа се, че на много високо ниво има много висок консенсус. Мое мнение, казвам го отговорно, че много силните хора активираха парламента. На фона на изказванията, че лошата приватизация трябва да се подобри...", допълни Статков.
Той сподели и, че за него има и други облагодетелствани предприятия, а сумите там били над 100 млн. лв. "Вчера случайно слушах "Неделя 150" и чух г-н Сидеров, поисках включване по телефона. Г-н Симеонов няма лично отношение към купувача. Той внесе нашата докладна записка, в резултат на това цялото правителство гласува 4 млн. лв. по дело, заведено от купувача. Това е много грозно. Няма такава неприязън, в нас също", заяви Статков.
Той уточни, че Агенцията не е тръгнала едва ли не да фалира купувача на БМФ, каквото мнение е изказал депутат от "Атака": "Това е една правна фикция на колегата, без да се анализира от г-н Сидеров и да се внесе като мотиви в Народното събрание. Националното радио не даде информация, защото не каза, че няма лош вицепремиер, който е тръгнал да гони някой бизнесмен. Обяснявам си го в действие на определени много силни интереси, това е направено в движение. Това са грешки с опасни последици. Те касаят огромна част от сделките. Има нарушение на Конституцията. Без да има мотиви, Народното събрание обсъжда нещо. Второ, самите създатели на този акт са игнорирали този факт, че стратегията е действаща", съобщи шокиращи факти Руси Статков.
"Текстът не е в полза на БМФ. Без допълнително уточнение ще има тристранно тълкуване на закона и ще се ходи в съда. Има и нещо друго - уж се подкрепя българският бизнес - вместо да му изпишат вежди, му извадиха очите. Това си е открита и нерагламентирана държавна помощ", заяви още членът на Надзорния съвет.
"Като член на БСП отидох на Националното съвещание и поисках думата. Другарката Нинова, ние там сме другари, тя е разговаряла с проф. Стиглиц, който е казал, че корупцията може да се бори още в законите. Не знам по какви причини парламентарната група е подценила този закон", разкри други любопитни факти Статков. "Абсурдно е да твърдиш, че приватизаторите на следващия етап трябва да ги освободиш", учуди се Статков на изказване на депутата от ГЕРБ Красимир Велчев. "Аз с какви очи ще гледам колегите, които с две години огромна воля и сили, хората се страхуват от олигарсите, заставаш срещу един купувач, който има образ на олигарх, да се бориш с него?", попита Статков.
"Другарката Нинова изведе други изказвания. Аз я подкрепих в няколко други неща. Стратегическата цел, която прие БСП на Конгрес в рамките на 20-30 години да станем 8 млн., да няма бедни. Ние трябва действително да променим системата. Това ще отблъсне още повече чуждестранните инвеститори, защото както каза г-н Сидеров за едни може, за други не", каза още за червения пленум в събота той. "Няма пари за болните, за бедните, а изведнъж с лека ръка, се отписват над стотици милиони по предварителни разчети".
При приватизацията, БМФ е разполагал със 74 кораба на различна възраст. След това взима решение 14 кораба да бъдат нарязани. Оправданието било, че икономическата криза е причина затова, защото работата е спаднала драстично. "Предадено е на купувача печелившо дружество, продадено му е при облекчени условия. При близо 1 млрд. оценка, на него му се дава за 440 млн. лв. за 70% от акциите, като държавата е в управлението 3 години. И изведнъж той скочи да съди българската държава, което е некоректно", върна се отново на темата за лобисткия закон и промяната в него, станала известна като "Промяната Домусчиев" Статков.
"Процедурата на внасяне за изменение между първо и второ четене, без мотиви, е нарушение на правилника на Народното събрание. По същество са нарушени няколко разпоредби, а правилникът е със силата на закон. Промяната създава трудности на тези, които ще ги прилагат и ще има работа за прокуратурата. Ние сме в етап и се надявам, че президентът ще върне закона. Надявам се, че всеки народен представител ще разбере", изрази надежда Руси Статков.
"При всички случаи ще възложим на Изпълнителния съвет на Агенцията да се изготви становище и на базата на тълкуване от Народното събрание. Надзорният съвет сме категорични и единодушни, че преди две години, рискувайки авторитета си, искайки тези 4 млн. лв. Благодаря на правителството, последният състав на Върховния Касационен съд, че застанаха зад нас. Българският бизнес трябва да се развива на базата на законите и ангажиментите на бизнеса", каза какво ще се предприеме от Агенцията за приватизационен и следприватизационен контрол през утрешния ден.
"Знам сделката на г-жа Нинова, тогава тя не е била член на партията. Участвала е като член на РМД. Ние тогава санкционирахме дружеството. Имаше едно неизпълнение по договора, те си платиха неустойката. По-нататък какво се е случило с дружеството не е задача на следприватизационния контрол. Там, където е участвала тя, всичко е приключило. Какво се е случило си е въпрос на акционерите. Миналата година се направи проверка, няма нещо, което да я уязвява на базата на доклада на експертите", коментира той и участието на Корнелия Нинова в приватизацията на "Техноимпекс".