ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
САЩ отправиха ултимативни искания към Китай, съобщава “Независимая газета“, цитирана от „Фокус“.
Американският вицепрезидент Майкъл Пенс поиска Китай да промени поведението си. Китайците трябва да се откажат от кражбата на интелектуална собственост, да спрат принуждаването на американските компании да прехвърлят технологии, да зачитат свободата на корабоплаването в моретата. Само при тези условия Китай може да избегне студената война. Съветникът по националната сигурност Джон Болтън се присъедини към кампанията за натиск върху Пекин. Според експерти, компромисът на срещата на върха на Г-20 в Аржентина е възможен, тъй като КНР вече премахва ограниченията за достъп на чуждестранни фирми до китайския пазар.
Срещата на президента на САЩ Доналд Тръмп с китайския президент Си Дзинпин в Буенос Айрес в края на ноември може да се превърне в тежък тест за волята на двамата лидери.
Наистина, в навечерието на срещата на върха, Вашингтон предяви строги изисквания към Пекин. Те бяха обявени от Пенс на борда на самолета за Сингапур, където се проведоха срещите на лидерите на страните от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН).
В същото време, Тръмп оставя вратата отворена за сделката. Но това е възможно само ако Пекин е готов да извърши огромни промени в своята икономическа и военна стратегия и в политическата сфера, за които САЩ настояват. Това според Пенс е най-добрият, ако не и последният шанс за Пекин да избегне сценария за Студената война с Вашингтон.
Китайците знаят какво очакват САЩ: "Трябва да дойдат в Аржентина с конкретни предложения, които засягат не само търговския дефицит". В допълнение към търговията, Китай трябва да предложи отстъпки по няколко въпроса. По-конкретно, тя трябва да удовлетвори следните искания на американците: да спре безразборната кражба на интелектуална собственост, да премахне ограниченията за достъп на американските компании до китайския пазар, да не се опитва да ограничи свободата на корабоплаването в международните води. Китайската комунистическа партия не трябва да се намесва в политическия живот на западните държави.
Ако Китай не даде съгласие за значителни и конкретни отстъпки, Вашингтон е готов да засили икономическия, дипломатическия и политическия натиск върху Пекин. Пенс вярва, че американската икономика е достатъчно силна, за да оцелее в такава ескалация, а китайската икономика е по-малко стабилна.
Съветникът за националната сигурност Джон Болтън разшири мащаба на натиска на Америка върху Китай. Той критикува Кодекса за поведение в Южнокитайско море, който предстои да бъде подписан от Китай и членове на АСЕАН.
Факт е, че Пекин, според японската преса, твърди, че иска документът да включва клауза, която забранява на участниците в Кодекса да извършват военни маневри със Съединените щати без съгласието на другите членове на пакта.
Това би било равносилно на това, да даде на Пекин правото да налага вето на такива учения. Болтън каза в Сингапур, че Съединените щати ще се противопоставят на подобно споразумение. Това означава, че не само Китай трябва да се пази от гнева на Америка, но и от партньорите си, които се накланят към Китай в разгръщащата се драма.