BG EN

Световната здравна организация иска премахване на трансмазнините

СВЕТЪТ ДНЕС

Световната здравна организация иска премахване на трансмазнините

9201
на 15.05.2018
Световната здравна организация иска премахване на трансмазнините
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Световната здравна организация (СЗО) представи план за премахване на трансмазнините от световния пазар на храни през следващите пет години, съобщиха Асошиейтед прес и Ройтерс.

препоръчано

Употребата на трансмазнини, характерни за готовите печива и преработени храни, води до над 500 хил. смъртни случая всяка година.

„Това е кризисно равнище и е най-сериозният фронт, на който да се борим”, каза генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус на пресконференция в Женева.

Изкуствените трансмазнини са нездравословни. Те се получават, когато към растително масло бъде добавен водород, за да го вплътни, както е при производството на маргарина. Според здравните експерти индустриалните трансмазнини могат да бъдат заменени с масло от канола или с други продукти.

Естествени трансмазнини се съдържат в месото и млечните продукти.

Трансмазнини, или хидрогенирани мазнини, се използват при производството на чипсове, снаксове и пакетирани тестени храни, заради по-голямата им трайност.

Според СЗО обаче те увеличават заболеваемостта от сърдечносъдови болести с 21%, а смъртността от тях – с 28%.

Световната здравна организация препоръчва трансмазните да не превишават 1% от дневния хранителен прием.

„Трансмазнините са вреден компонент, който може да бъде премахнат лесно и без големи разходи”, заяви Франческо Бранка, ръководител на дирекция „Хранене за здраве и развитие” към СЗО.

Премахването на трансмазнините може да бъде постигнато до 5 години, тъй като процесът вече е в ход, убедени са от Световната здравна организация.

Дания е елиминирала тези мазнини преди 15 години. САЩ и други 40 държави взимат сериозни мерки за премахването им.

СЗО настоява средно развитите и по-слабо развитите икономики да се включат в битката, добави още Бранка

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 10 декември: Овенът да не разчита на късмета си, на Девите не им е ден за търговия, Рибите омайват с чар САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 10 декември: Овенът да не разчита на късмета си, на Девите не им е ден за търговия, Рибите омайват с чар
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! Борисов: Остават ни 20 метра до финала. След 1 януари ще говорим за оставки и протести (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV! Борисов: Остават ни 20 метра до финала. След 1 януари ще говорим за оставки и протести (ВИДЕО)
ново
Днес: 26
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК