ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Емоционалната интелигентност означава умението да осъзнаваш емоциите си. Да управляваш тези емоции и да управляваш междуличностните конфликти. Това заяви доктор Неделя Щонова, коментирайки що е то емоционална интелигентност и как ни помага в живота тя пред сутрешния блок на БТВ.
„Човек трябва да се отнася много внимателно към емоционалните си рани – разяснява доктор Щонова. – Те могат да доведат до увеличаване на риска от преждевременни инсулти, инфаркти. Травмиращо събитие трябва да бъде поставяно в сравнение с друго, което е успокояващо.
В живота ни винаги идват стресиращи събития, като е нужно латентно време, през което мозъкът и организма трябва да разберат как да реагира позитивно“.
Проф. Дейвид Ейгъс, който е един от „Топ 3“ в света на клиничните онколози е категоричен, че човек спокойно може да живее девет или десет декади. Според него това е напълно постижимо.
„Вярно е, че ако нямаш здраве, нямаш нищо, а научните изследвания показват, че човек спокойно може да преживее девет декади, като последната трябва да прекарва в спокойствие – коментира проф. Ейгъс. - Всяка интервенция по отношение на здравето има определен времеви прозорец и трябва да се възпитават хората в тази нагласа“.
Изследвания показват, че хората, които са претърпели сериозно драматични събитие и са реагирали деструктивно в 43 процента са с повишена смъртност, посочва като пример доктор Щонова.
„Обратното – тези, които са имали градивен процес на реакция имат далеч по-малък процент смъртност. Важно е изобилието на градивни емоции. Социалният аз е едно, а същинският – нещо съвсем друго. Трябва да се търси удоволствието, да се уважаваш и обичаш, макар че за всеки е различно. Критично важна е нагласата. Ролята на нагласата е от изключителна важност. Всички положителни тенденции в здравеопазването при нас са пречупени. Важно е да имаме активно участие и да сме съучастници в това, което се случва. Да търсим чистия резонанс в себе си, защото живеем прекалено малко с този чист резонанс. Най-ценния ресурс на човека е вниманието и трябва да го дисциплинираме. Трябва да сме емоционално интелигентни“, заявява доктор Неделя Щонова.
„Семейството е критично важен фактор в обучението на това да сме емоционално интелигентни – казва още тя. - Когато едно дете вижда какво се случва у дома, то подсъзнателно усвоява тези модели. Децата виждат действията, които трасират емоционалните пътеки в мозъка ни.
Трябва да научим децата ни да изразяват всичко в себе си, да търсят смисъла. Щастието, благоденствието е страничен продукт на нещо, когато човек е посветен на мисия, по-голяма от тебе. Когато човек се научи да преодолява стресовете, негативите, загуби. Не е важно колко силни удари човек може да понесе, а колко бързо може да се изправи“, добавя тя..