Сенатът на САЩ прие законопроект за финансиране на правителството, предотвратявайки спирането на работа
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Конгресът на САЩ прие днес рано сутринта законопроект за държавните разходи в резултат на изключително напрегнати консултации, който ще предотврати дестабилизиращото правителството спиране на финансирането преди началото на натоварения празничен сезон, предаде Ройтерс.
Контролираният от демократите Сенат прие с 85-11 гласа документа за продължаване на финансирането на правителството 38 минути след полунощ.
Сега законопроектът ще бъде изпратен в Белия дом, където се очаква президентът Джо Байдън да го подпише като закон.
По-рано пакетът беше одобрен от контролираната от републиканците Камара на представителите с двупартийна подкрепа.
Гласуването късно през нощта сложи край на една трескава седмица, през която новоизбраният президент Доналд Тръмп и неговият съюзник милиардерът Илон Мъск провалиха договорена двупартийна сделка, което обърка Конгреса.
Окончателният вариант премахна някои разпоредби, защитавани от демократите, които обвиниха републиканците, че се поддават на натиска на неизбран милиардер, който няма опит в управлението.
Конгресът не предприе действия по искането на Тръмп за повишаване тавана на дълга, което е политически трудна задача, преди той да встъпи в длъжност на 20 януари.
Миналата година федералното правителство е похарчило около 6,2 трилиона долара и има повече от 36 трилиона долара дълг, а Конгресът ще трябва да предприеме действия за разрешаване на по-нататъшно вземане на заеми до средата на следващата година, пояснява Ройтрес.
Законопроектът, който очаква подписа на Байдън, ще удължи финансирането на правителството до 14 март, ще осигури 100 млрд. долара за засегнатите от бедствия щати и 10 млрд. долара за фермерите, както и ще удължи срока на действие на програмите за земеделска и продоволствена помощ, чийто срок изтича в края на годината, пише БТА.