BG EN

Сийка Милева с равносметка за годината - ето какво сподели за знаковите дела на олигарсите и справиха ли се с битовата престъпност

Темида

Сийка Милева с равносметка за годината - ето какво сподели за знаковите дела на олигарсите и справиха ли се с битовата престъпност

34898
на 29.12.2020
Сийка Милева с равносметка за годината - ето какво сподели за знаковите дела на олигарсите и справиха ли се с битовата престъпност
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Няма държава по света, в която престъпността да е изкоренена. Въпросът е тя да бъде сведена до нива, които ясно показват, че за държавата е приоритет защитата на нейните граждани от престъпни посегателства и особено на уязвимите групи – възрастните хора, самотно живеещите, подрастващите. Това обяви пред Дарикнюз говорителката на главния прокурор Сийка Милева.

препоръчано

Тя изтъкна, че има драстичен спад при телефонните измами.

„Това е благодарение на системната работа през последните години на Специализираната прокуратура и сектор „Измами“ в ГДНП. Сами виждате, че тези, които все още се занимават с този вид престъпност, бяха принудени да се изнесат в съседни държави, откъдето да вършат измами. Но последната акция, съвместно с румънските колеги, показа, че сме твърдо решени да не допуснем това. 

Освен разкритата група, част от която е оперирала от Букурещ, съвсем наскоро Специализираната прокуратура постигна присъди срещу други извършители на телефонни измами. Те възстановиха парите, получиха и ефективни присъди от по 2-3 години лишаване от свобода, след като признаха вината си“, разясни тя.

 Милева отчете, че има спад и т.нар. конвенционална престъпност като цяло.

„Всичко това е благодарение и на стартиралите от началото на 2020-та година специализирани операции в цялата страна, които са над 1000. Тези, които търсят начини да омаловажат усилията ни чрез тенденциозни или иронични коментари, може би трябва да се видят очи в очи с жертвите на престъпно посегателство върху последните им спестявания, пенсията или животните, които например осигуряват прехраната на възрастния човек. Държавата е длъжна да покаже, че е на мястото си, и да защити колкото се може повече възрастни хора. В същото време, няма по-голямо удовлетворение от това за един прокурор, следовател или полицай, да види радостта в очите на нуждаещия се, когато престъплението е разкрито, виновниците са изправени пред правосъдието, а отнетото е възстановено. Видяхме го в навечерието на Коледа, когато за броени дни Районна прокуратура-София и СДВР разкриха измамник, чиито жертви бяха хора на над 80 години“, категорична е говорителката на Иван Гешев. 

„До момента ДАНС е изпратила материали за 85 приватизационни сделки. Работата продължава. Обемът наистина е значителен и трябва да бъде ясно, че прокуратурата не гледа на това като на кампания, каквито опити за внушения се правят. В същото време целта на тези анализи в никакъв случай не е да пречи на работата на функциониращите предприятия. Ясно е, че ако се установят данни за престъпления, то отговорност ще се търси от тези, които са ги вършили. Разбира се, ако законите го позволяват. Вярвам обаче, че мнозинството от българите искат да научат истината за приватизацията и за онези, които за сметка на държавата и данъкоплатците са натрупали значителни материални активи“, обяви Милева.

Тя обясни и случаите, свързани с Баневи, Бобокови, Божков и президента Румен Радев, както и записите, които се свързваха с премиера Бойко Борисов.

 „Прокуратурата не действа по списък, както многократно го разяснихме, действа на база доказателства и съобразно правомощията й по закон. Но е показателно, че изброените, а и други, години наред са били считани за недосегаеми. Днес обаче са обект на разследвания, което е още един аргумент в полза на това, че за нас всички са равни пред закона.

 Що се отнася до записите и снимките - само преди дни Специализирана прокуратура и Софийска градска прокуратура предоставиха подробна информация за резултатите от проверката и образуваното досъдебно производство. Дали това се харесва на едни или не се приема от други, не е тема, която прокуратурата може да обсъжда. Нашата цел е търсенето на наказателна отговорност, когато са налице данни за престъпления и съответно има доказателства за конкретен извършител. Всичко друго е в полето на политиците, които, няма съмнение, се възползват от това. Ние обаче с политика не се занимаваме“, категорична е Милева.

Запитана какви щети на държавата спести ли предотврати прокуратурата през 2020 год. тя отговори: „Експертите от  експертите от неправителствения сектор със сигурност могат да изчислят ползите в икономически план. Що се отнася до отпадъците – за съжаление трябва да констатираме, че едва след намесата на прокуратурата много от нередностите, които са допускани, бяха прекратени. А и когато говорим за престъпления, свързани с екологията, то там следите трудно могат да се заличат и за съжаление оставят трайни последици върху живота и здравето на всички нас, на нашите деца и родители. Стотици тонове незаконно заровени опасни отпадъци, включително съдържащи олово, бяха открити през изминалите месеци. Да се надяваме, че това ще възпре всички онези, които са имали намерение да печелят за сметка на превръщането на България в бунище. Не, няма да стане!

 За стотиците милиони от хазарт, неплатени данъци и такси, мисля, че обществото е наясно. За съжаление, в трудни времена за икономиката, в които се намираме, съзнаваме колко важно е държавата да успява да ограничава данъчните измами, да събира съответните акцизи и такси, защото с тези пари се издържа здравеопазването, образованието, плащат се пенсии и социални помощи“.

Милева засегна и темата за създаването на фигура на спецпрокурор, който да разследва главния прокурор. 

 „Най-важното в едно демократично общество е разделението на властите. Българската прокуратура е показала, че може да работи според съответните разпоредби на Конституцията, Закона за съдебната власт, НПК и НК. Ясно и категорично посочихме кои са приоритетите за нас – ефективно правосъдие, бързо правосъдие, качествено правосъдие. Дали депутатите ще гласуват поправки в законите, които ще имат възпиращ ефект върху шофирането в нетрезво състояние или след употреба на наркотици, или ще въведат нова фигура, която ще има правомощия „да разследва“ главния прокурор, ще решат законодателите. Ние ще се съобразим с тяхното решение, включително ако се стигне до избор на разследващ магистрат, какъвто струва ми се, че няма никъде в Европейския съюз. Прокурорите знаем какво ни трябва, за да отговорим на очакванията на обществото и на бизнеса – законови изменения, които да премахнат тромавия и тежко формализиран наказателен процес. Така, както е в почти цяла Европа“, коментира тя.

Милева обясни и как прокуратурата отговаря на предизвикателството на коронавируса.

  „2020-та се оказа година на невиждани изпитания пред цялото общество, пред цялото човечество. Магистратите не правим изключения. За съжаление изгубихме колеги, сред тях е уважаваният и обичан от всички нас – дългогодишният магистрат и член на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет Евгени Диков. 

Освен че няма как прокуратурата да спре да функционира, в тези трудни времена българските прокурори, следователи и съдебните служители, активно се включиха в благотворителните инициативи за осигуряване на медиците и доброволците, на всички онези, които от първия ден се борят с това тежко заболяване. Не е въпросът в размера на даренията, важно е, че те бяха навременни и всички колеги с готовност се включиха, както през пролетта, така и сега. Радостна съм, че по инициатива на Асоциация на прокурорите и Камара на следователите в България, успяхме да осигурим вече пет от така нужните апарати за извличане на кръвна плазма. Предстои дарението на още три апарата. Увеличават се и магистратите и служителите, които след като са преболедували, вече даряват плазма. Това е най-малкото, което можем да направим и ще продължим да го вършим, докато е нужно“, заяви тя.

Милева отговори и как се отрази пандемията на престъпността.

„Добре е, че пандемията от COVID-19, поне на този етап, не успя да доведе до ръст на измамите. Помните в началото на кризата очакванията бяха, че ще зачестят опитите за злоупотреби, свързани с коронавируса. Явно хората са станали предпазливи, заслуга за което имате и медиите. Вероятно заслуга имат и държавните органи, които успешно се справиха с превантивната си роля. Факт е, че вече няма сигнали за злоупотреби с маски и дезифектанти, например, пазарът успя да се регулира, макар да имаше доста нарушения и опити за всяване на паника. Важен приоритет оттук насетне ще е превенцията и недопускане на нарушения, свързани с кампанията по ваксиниране. Тук, разбира се, гражданите отново трябва да имат водеща роля – да бъдат изключително внимателни, да не се поддават на "изгодни" предложения, както и да бъдат активни в подаването на сигнали към органите на МВР или прокуратурата. Уверявам ви, колегите действат много бързо и безкомпромисно“, обяви тя. 

 Относно бруталността на престъпленията, Милева заяви: „Помня, че журналистът Слави Ангелов стана обект на такова брутално нападение, именно когато в страната бе въведено извънредно положение. Г-н Иван Гешев определи побоя като провокация към държавността. Добре е, че обвинителният акт за този недопустим акт на насилие срещу свободата на словото вече е в съда.

 Пред съда предстои да бъде изправен и шофьорът, който отне живота на Милен Цветков. Това е доста тежко престъпление и правилно колегите повдигнаха обвинение за умишлено причиняване на смърт при ПТП. Всички знаем подробностите, смисълът е да не допускаме подобни посегателства занапред“.

За финал Милева каза дали държавата е действала адекватно при справянето с кризата.

 „Като човек, чийто съпруг е лекар, имам своето мнение по този въпрос. Дори бих попитала – правилно ли действат държавите в Европа при справянето с пандемията? Със сигурност отговорът не може да е еднозначен. Но ми се иска в тази безпрецедентна за всички ни ситуация да намерим път към единение, защото само заедно ще можем да се справим. Надеждата за всички е, че с новата 2021-ва година и разширяването на кампанията по ваксиниране, ще успеем скоро да преодолеем тези много тежки за всички ни времена. И ако има нещо, което научихме през отминаващата година, то е това, че няма нищо по-важно за човека от здравето и живота, на него и на неговите близки, на приятелите и колегите му. Така, че нека бъдем здрави!“, завърши говорителката на главния прокурор. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 21
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК