СИЛНА ВЯРА: Този светец се прославил с живота си и служил за пример на всички
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
1. Св. свещеномъченик Ипатий, епископ Гангърски († 326 г.) - свети Ипатий, епископ Гангърски, взел участие в Първия Вселенски събор (325 г.) и се прославил със своя свят живот и дар на чудотворство.
На връщане от вселенския събор той бил убит от еретици в 326 г. в Галатия. Мощите му били пренесени в Гангра от християните.
Когато светецът се завръщал на своя светителски престол, зли хора, последователи на учението на Новат, разпалвани от страстна завист към Божия светител, му остроили засада в един тесен проход между планинска пропаст и брега на едно блато, въоръжени с ножове и колове. Щом приближил това място, те го нападнали внезапно, устремени като диви зверове, и като го наранили тежко, го хвърлили от високия бряг в тинята на блатото.
Светецът, едва останал жив, протегнал мъничко ръце нагоре и като вдигнал очи към небето, както някога свети първомъченик Стефан, се молел за убийците си с думите: “Господи, не им зачитай тоя грях!”.
И докато се молел така, една жена, която поддържала Ариевата ерес, взела голям камък, силно ударила с него светеца по главата и го убила.
2. Св. преподобни Ипатий в Руфина († около 446 г.)
3. Днес е и Втора неделя на Великия пост. Тя е посветена на свети Георги Палама. Православната църква ни призовава чрез неговия пример да се вгледаме дълбоко в собствената си душа и живот и да решим какво трябва да променим и за какво да се покаем.
Честваният днес светител Григорий Палама живее и действа през преломния за Балканите ХІV век. Той е архиепископ на Солун и благодарение на неговия авторитет мистичното и аскетично учение на исихазма е възприето от Източната църква.
Исихазмът се основава на Свещеното Писание и Свещеното Предание и учи, че същността на Бога е неизразима и непознаваема.
Св. Григорий учи, че благодатта е самият Бог, Който чрез енергиите ни свързва със Своята божествена природа, прави ни богове по приобщение.