ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Австрийското министерство на културата няма да поднови договора на директора на Belvedere Museum – Агнес Хуслайн-Арко, която само за няколко години успя да възроди световната слава на музея, предава Artprice.
Според заключението на външния одит, назначен по заповед на министъра на културата Томас Дроцда (Thomas Drozda) през юни, директорката е изразходвала нецелесъобразно средства и е наемала сътрудници, които били ангажирани с нейни частни поръчки. Всичко това се случвало с одобрението на главната счетоводителка Улрике Грубер-Микулчик, която беше уволнена през седмицата. Агнес Хуслайн-Арко прие решението на министъра с думите „Аз съм просто смаяна!”, но предложи пред борда на Belvedere да възстанови с лични средства щети в размер между 13 000 и 30 000 EUR.

Според одиторите, обаче, общата сума на неправомерно използваните средства е 130 хил. евро. До изтичането на срока на договора на Агнес Хуслайн-Арко, директорката ще трябва да управлява заедно със специално назначения нов изпълнителен директор Дитер Богнер.
В средата на миналата седмица, в знак на солидарност с Хуслайн-Арко, оставка подаде PR-консултантката на музея Габи Шпигелфелд, която изрази съжаление за случващото се и каза, че в бъдеще високото ниво, което имаше досега Belvedere, не е гарантирано.
Агнес Хуслайн-Арко е бивш директор на Sotheby’s Austria и на „Рупертинум” (Rupertinum) в Залцбург. По време нанейното управление броят на посетителите на Belvedere за първи път в неговата история надхвърли един милион души годишно.