BG EN

Социалното министерство в отговор на поредните палаткови протести: Работим за правата на всички, държавата подпомага хората с увреждания

Политика

Социалното министерство в отговор на поредните палаткови протести: Работим за правата на всички, държавата подпомага хората с увреждания

18355
на 01.03.2020
Социалното министерство в отговор на поредните палаткови протести: Работим за правата на всички, държавата подпомага хората с увреждания
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Министерството на труда и социалната политика (МТСП) работи за защита на правата на всички, които се нуждаят от подкрепа, в това число и хората с увреждания. В момента държавата подпомага през различни закони и програми 674 000 хора с увреждания и 26 000 деца, заявиха в позиция от социалното министерство по повод обявения днес безсрочен протест на жените от "Системата ни убива", които опънаха палатков лагер пред сградата на Министерски съвет и поискаха оставката на Деница Сачева. 

От социалното министерство казват, че Законът за личната помощ е само една от мерките, който предвижда само лица с увреждания и изключва всички възрастни хора над 65 г., самотноживеещи и в невъзможност за самообслужване, които също имат нужда от услугата личен асистент. Това създаде напрежението в началото на годината, а МТСП разработи национална програма за услуги в домашна среда, с която тези хора да получат личен асистент.

До този момент са подадени 287 000 заявления за изготвяне на индивидуална оценка. В 30 013 от случаите е заявена потребност от включване в механизма за лична помощ, за 28 708 е установено, че отговорят на условията по закон. 

Действащите трудови договори са 21 970 за оказване на необходимата асистентска подкрепа. Съгласно чл. 36 на Закона министърът на труда и социалната политика упражнява контрол за изпълнението му. Параграф 7 на преходните и заключителни разпоредби на Закона за личната помощ гласи: „До 30 юни 2020 г. Министерството на труда и социалната политика изготвя анализ за предоставянето на личната помощ и внася в Народното събрание доклад, който може да съдържа предложения за усъвършенстване на законодателството в областта на личната помощ“.

МТСП ще изпълни всички изисквания на закона, в това число и контролните. Спазването на закони не може да бъде повод за оставка.

препоръчано
Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
Георги Рачев пред ПИК TV: Затопляне, валежи и наднормени температури в края на януари (ВИДЕО) Георги Рачев пред ПИК TV: Затопляне, валежи и наднормени температури в края на януари (ВИДЕО)
ново
Днес: 36
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК