ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В Бургаска област има 4 потенциално опасни язовира, които ще претърпят ремонтни дейности през 2020 година. Това става ясно от интервю на Милош Кунчев, началник на регионалния отдел на Държавна агенция за метеорологичен и технически надзор (ДАМТН) за радио "Фокус".
Той информира, че вече се укрепва стената на водоема "До селото", намиращ се във Винарско, Община Камено. От доста време местни жители, включително и кметът, сигнализират, че стената му е пропукана и може да стане бедствие с непредвидими последици. Държавата явно е намерила ресурс и вече е започнало укрепването на язовира.
„На територията на област Бургас другите язовири, които предстои да бъдат обновени, са „Ябълчево 2“ в община Руен, който още се нарича „Маджарски", другият е язовирът над село Чукарка, а третият - „Кокичина могила 2", който отново се намира в района на село Винарско. Всички тези язовири са от категорията на потенциално опасните", коментира Милош Кунчев.
Той добави, че ДАМТН е извършила текущи проверки по тези три язовира, но обновлението по тях все още не е започнало.
„Изпълнителят е един и същ - вероятно когато приключат дейностите по единия язовир, ще започнат тези по следващия. След като приключат обновленията и бъде предаден обектът, държавната агенция ще провери качеството на изпълнение и ще се произнесе за това дали има налични проблеми или не, но преди това няма как да се произнесем", посочи още Кунчев. По думите му този язовир отдавна е в списъка на потенциално опасните язовири по няколко причини.
„Имаше запушен основен изпускател, има необходимост от довършване по стената, освен това имаше проблем с преливника. Направили сме няколко акта при проведените проверки, така че ремонтът на този язовир е наложителен", допълни още Милош Кунчев.


