СПОРТНА БОМБА В ПИК: Четворна допинг-проверка или психоатака? Ударени ли са "Армията" и "Георги Аспарухов" накуп? Острото перо Жоро Атанасов отсече: Лудогорец и неговият Началник...
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Левски е лидер в класирането и се радва на победа срещу ЦСКА във важно дерби от шампионата. От "Армията" обаче имат амбиции да наваксат пасива си от 3 точки спрямо върха на таблицата. Между двата исторически гранда във временно подреждане на Първа лига е тимът на Лудогорец (7-кратен пореден първенец).
А любопитна ситуация, свързана с мащабна допинг-проверка прави обстановката в родния футболен елит още по-интригуваща. Ето какво сподели спортният журналист и публицист Георги Атанасов в ексклузивно интервю пред ПИК.
- Г-н Атанасов, няколко дни след Вечното дерби между ЦСКА и Левски (0:1) добива популярност информация, че се провеждат допинг-тестове на играчи на "червените" и "сините" като въпросният брой на състезатели подложени на изследванията е завишен спрямо обичайните изисквания и тенденции в родния футбол.
Вие сте запознат с голяма част от процесите в българския спорт. По 4 играчи от "Армията" и "Георги Аспарухов" ще бъдат проверени чрез визираните тестове 3-4 дни след края на мача, а не както е обичайната практика веднага след провеждане на дадена среща?
- Да, информацията е съвсем точна и става дума наистина за един твърде любопитен да не кажа странен сюжет. Но в никакъв случай не и неочакван от гледна точка на конюнктурата в българския футбол. Ще си позволя няколко кратки разсъждения по темата.
Както казахте, колега Илиев, фактологията е ясна. Постфактум след Вечното дерби на "Армията" и на "Георги Аспарухов" пристигат проверяващи, т.нар. допинг-ченгета, и вземат проби - кръв и урина на по четирима състезатели от отбор.
Какво е интересното в случая, вие споменахте, че практиката предвижда проверка на двама играчи от всеки тим след края на съответната среща, но в нашия случай става дума за по четирима. И именно в бройката на проверяваните е скрита прозрачната загадка.
Теоретично е ясно, че при двама хванати с непозволени препарати - санкцията е само персонална за провинилите се футболисти. Докато от трима и нагоре вече ударът се стоварва върху целия отбор, който според правилниците може да бъде лишен от точки и дори изваден от групата.
Усещате ли нюанса? Веднага пояснявам, че вероятността "червени" и "сини" играчи да изгорят при тази проверка е твърде малка, да не кажа нищожна, тъй като не се съмнявам в професионализма на клубовете от Борисовата градина и Подуяне, които едва ли могат да допуснат такъв гаф. Но въпросът е принципен.
Защо проверката се извършва не след мача, а 3-4 дни по-късно? Очевидно, за да бъде разиграна клаузата с теоретичното, потенциално, хипотетично или както искате го наричайте - отборно наказание. Което предвижда отнемане на точки, а не просто персонална санкция срещу една или две "черни овце".
И защо точно срещу ЦСКА и Левски? Ами защото това са основните съперници на феодалния шампион от Делиормана, които през този сезон в тандем ако мога така да се изразя, хвърлят предизвикателство към 7-кратния абониран първенец.
На някого може да звучи като теория на конспирацията, но уви - у нас обикновено "болните мозъци" винаги излизат здравомислещи, а конспирациите се оказват елементарна практика.
Ясно е , че при огромните ресурси - финансови, организационни, всякакви на Началника от "Делиормана" и при неговото влияние в БФС е въпрос на техника да бъде организирана такава проверка по никое време на "Армията" и на стадион "Георги Аспарухов".
Естествено с алиби, че кампанията се провежда в цялата елитна група. Но мишените са две - ЦСКА и Левски. Всеки може да си обясни защо.
Тук имаме и един много интересен психологически нюанс. Представяте ли си до каква степен паниката от евентуална загуба на титлата е обхванала безметежните първенци от Делиормана, след като те хвърлят ръкавицата даже и срещу своя съюзник от Подуяне?
- След 10-ия кръг на шампионата, при положение, че Левски води само с 2 точки на Лудогорец, а ЦСКА е с пасив от 1 пункт спрямо "орлите", вие виждате конспирация от Разград през БФС срещу двата исторически гранда на българския футбол за евентуално отнемане на точки?
Въпросното лишаване от пунктове е по-малко вероятно според вас, а такава е и логиката на спортната игра, че едва ли биха били хванати с допинг по 3-4 футболисти, на който и да било от столичните колоси.
Но визираната проверка може ли да се отрази психологически на футболистите. "Сините" да кажем са лидери в класирането и им предстоят трудни мачове срещу Славия и Лудогорец?
- Разбира се, колега Тервел. Отново подчертавам, че не допускам чак такава абсурдна аматьорщина в двата най-големи български клуба и съм уверен, че те ще излязат чисти от проверката, но номерът е в психологическата атака, както казахте.
В нейното медийно продължение и въобще в създаването на една напрегната, нервна, не здрава обстановка около историческите колоси на българския футбол, които бавно, мъчително, но постъпателно се опитват да се върнат на своите позиции и да ограничат и в последствие да ликвидират монопола на проекта от Делиормана. И ударът е изчислен много точно, защото предстои двубой между Лудогорец и Левски, след който преднината на "сините" пред "зелените" би могла да се увеличи. Естествено това е теория, но щом е теория, то значи е в сферата на вероятното. А футболният феофал от Разград свикна през последните години на такъв комфорт, че за него дори е непоносима мисълта, че може да бъде изместен от собствения му връх.
А този връх както знаем има финансов еквивалент от милиони при гарантирано участие в Шампионската лига. Така, че "конспирацията" не е толкова конспиративна. А даже е близка до акъла в контекста на българската футболна действителност. Може ли вече да ни учуди нещо със своята невъзможност, при положение, че не толкова отдавна станахме свидетели на пор*ото в Перник, в Дупница, съвсем наскоро в Коматево и т.н? Да не натоварвам читателите с подробности, които те сами отлично знаят. Връщам се отново към психологическия подтекст. Очевидно назряват много интересни процеси в нашия футбол.
След като се очертава трибой за титлата, а отборът от Разград може да се окаже в своево рода "сандвич" между ЦСКА и Левски. Нещо, което не се случваше в предишните сезони, в които най-вече "червените", но и в началото на периода и "сините" - индивидуално оспорваха титлата на Лудогорец, но така или иначе не се стигаше до конкуренция на два фронта. А никак няма да бъде лесно на абонираните шампиони ако трябва в една пълноценна битка да се изправят и срещу ЦСКА, и срещу Левски, едновременно. Независимо от обективното спортно-техническо и финансово превъзходство на 7-кратните поредни първенци.
- Въпросните допинг-тестове, проведени по начина, който визирате, възможно ли е колкото и непопулярно да звучи, да бъдат основа за сближаване между "червени" и "сини" в ситуации, въпроси, които са от полза и на двата клуба?
И веднага да посоча пример. В идния кръг, след победа на Левски в голямото дерби, предстои среща между тима от стадион "Георги Аспарухов" и Славия. Двубоят е вечерен, късен, в неделя.
По този начин не се ли удря все пак "синия" отбор, не се ли намалява възможността привържениците на клуба на подкрепят по оптимален начин своя любим тим?
Не се ли случва това и с ЦСКА? Ставаме ли свидетели на постоянно, кръг след кръг, целенасочено намаляване публиката на двата гранда на стадиона?
Не знам дали има подобен феномен в световен план, вие виждате в Англия, Германия, в Италия се играят по 4-5 мача едновременно в удобно време за публиката - да отидат семейства с деца, възрастни хора, да се радват на спортен спектакъл през деня.
Може ли да се говори за някакъв общ удар срещу най-подкрепяните родни отбори и ответна реакция от "армейците" и "сините"?
- Въпросът с програмирането на първенството е най-малкият в контекста на цялата ни футболна конюнктура. Но при всички случаи това, което казвате, колега Илиев, е съвсем справедливо.
Ясно е, че двата тима с най-голяма публика в страната - ЦСКА и Левски търпят щети, когато двубоите им се насрочват в късен час - 20:00 или 21:00 в летния и есенен период. И то в неделя, което няма как да не ограничи притока на зрители.
Защото се знае, че на "Армията" и "Герена" и въобще на мачовете и в провинцията на двата гранда ходят не само столичани, но и привърженици на "червените" и "сините" от цялата страна.
Така, че лошото програмиране дали е тенденциозно, или не, при всички случаи удря по зрителския интерес и ограничава аудиторията на ЦСКА и Левски, което естествено може да бъде тълкувано и като преднамерена щета.
Тъй като не е все едно от колко часа се играят срещите на отбори с огромна публика като "армейците" и "сините", след това Ботев Пловдив, Локомотив Пловдив и Берое и двубоите на Делиормана, на които присъстват по няколко стотин човека в Разград и по един автомобил хора в провинцията.
Казвам един автомобил, а не автобус, защото си направих труда да преброя колко бяха привържениците на т.нар. "орли" по време на пор*ото в Коматево преди няколко седмици. Те бяха словом и цифром 6 човека, които се виждаха в "клетката" за гостуващи привърженици срещу единствения централен сектор на базата в Коматево. Всеки може да си върне лентата на този "исторически двубой" и да провери истинността на моите думи.
Но най-важното във вашия въпрос. Може ли да има единодействие между вечните съперници от "Армията" и "Герена". Аз бих интерпретирал темата така. Съзнателно сътрудничество не е възможно по разбираеми причини, но ако всеки от двата исторически колоса на българския футбол преследва своите цели и е адекватен на ценностите и традициите си, то по един естествен начин и ЦСКА, и Левски успоредно и солидарно ще поставят под удар безметежния монопол на тима от Разград и така ще възстановят изконните ценности на българския футбол.
- Казахте, че не очаквате да бъдат хванати играчи с допинг както от "Армията", така и от стадион "Георги Аспарухов", но съзирате един преднамерен психологически удар срещу двата гранда.
Задава ли се въобще сериозна война в родния най-обичан спорт, след като подобни според вас ходове са налице още в началото на шампионата, какво може да се очаква до края на кампанията?
- Най-напред искам да направя уточнението, че дълбоко се надявам и като гражданин на европейска България не искам да си представям дори, че може да се допусне фалшификация от типа "Скрипал", при анализа на допинг-пробите, за които говорим.
След това за войната - тя никога не е спирала. Но отново казвам, че този път въпросната ще има може би повече от 1 фронт, през последните години бяхме свикнали да е най-вече между Делиормана и "Армията". Защото с включването на "Герена" вече конфигурацията става съвсем, съвсем различна, а че ще има напрежение то няма никакво съмнение. Погледнете разположението на силите.
Лудогорец и неговият Началник на всяка цена ще си пазят монопола, който година след година им носи огромни пари от европейските участия. Виждаме колко лежерен и туристически жребий имаше Лудогорец това лято в предверието на Шампионска лига и с какви съперници се срещаше. А какъв опонент се падна на ЦСКА в лицето на Ф.К. Копенхаген. Което означава, че натрупванията, коефициентите от безметежното абонирано присъствие в Европа за Лудогорец никак не са за пренебрегване. Именно това е фундаментът, върху който се гради и продължава целият Проект от Делиормана.
Ясно е, че ЦСКА няма да се откаже от преследване на своята историческа цел, а именно да се върне на върха на българския футбол. Независимо от плачевното представяне на 31-кратните шампиони във Вечното дерби онзи ден. По този повод беше казано достатъчно, но аз ще подчертая още веднъж, че бях изумен от безличната, бездушна, примиренческа игра на тима воден от Нестор Ел Маестро в този толкова важен мач. Но дебело подчертавам като познавам манталитета на Гриша Ганчев, който не признава нищо освен победата и никога няма да се примири с второстепенна роля. И като знам какъв е клубният ген на "армейците" сигурен съм, че ЦСКА ще излезе от дупката и ще продължи борбата докрай.
И сега стигаме до Левски. За първи път от 2013 година насам, когато "сините" изпуснаха нарисуваната титла в полза на Разград, след онзи легендарен автогол на Везалов, който би трябвало да е легенда с още по-главна буква в сравнение със своя предшественик Бисер Иванов. Та вече от 5 години "сините" реално бяха в миманса под върха на българския футбол и се примиряваха с ролята на младши-партньор на Лудогорец. Което е непоносимо усещане за привържениците на вековния тим от стадион "Георги Аспарухов". Сега обаче Левски е в качествено нова роля. Не само заради победата във Вечното дерби, но и заради променения климат на своя стадион. Най-вече що се отнася до психологическо равновесие, самочувствие, възвърнати амбиции, усещане за нещо значително. Връщане на доверието в част от публиката. И не на последно място "сините" дръпнаха нагоре и благодарение на успешната треньорска номинация на Славиша Стоянович и наличието на няколко много качествени чуждестранни футболисти, които наистина правят разликата в повечето от мачовете от вътрешното първенство.
При това положение като имаме предвид принципната позиция на ЦСКА като основен конкурент на Лудогорец през последните години и възстановяването на статута на Левски като постоянен претендент за титлата, ето как се очертава трибоят за върха на българския футбол и опасността за Лудогорец да бъде поставен под двоен "червено-син" удар.
Именно този позабравен сюжет обещава много напрегнати седмици и месеци до края на сезона. А въпросната странна, четворна допинг-проверка от последните дни, според мен е увертюра към драматични последствия в различни направления.