ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Археологическият сезон все още не е започнал, тъй като няма бюджет. Срамната новина за най-живия жив град в Европа съобщи доц. д-р Костадин Кисьов, директор на Регионалния археологически музей в Пловдив.
Запланувано е и този сезон да продължи работата на Тракийското селище край село Васил Левски, в самото подножие на Калоферския дял на Стара планина. Там, през 1993 е открит древен тракийски град, възникнал в края на 6 век пр.н.е. - един от най-ранните тракийски обекти в България с такова монументално строителство.
Археолозите го свързват с първите одриски владетели, които са управлявали тази територия, включително и територията на Филипопол.
"От научна гледна точка обектът е много интересен. За съжаление не е атрактивен, тъй като строителството от този ранен период, от VI-V в. пр. Хр., в Тракия е почти непознато, малко познато и не са изяснени всички аспекти. Установяваме, че около 4 м приблизително са били високи сградите. Това е монументално строителство, нехарактерно за културата на Тракия от този период", разказва пред "Пловдив24" ръководителят на разкопките на обекта доц. Костадин Кисьов.
"На върха си тези сгради са били украсени с монументални каменни архитрави с много големи размери. Централният архитрав тежи около 300-350 кг, ъгловите са около 200 - 250 кг. Личи, че на това място е имало монументално строителство – две монументални сгради, много импозантни", разказа още Кисьов.
В началото на 2026 година Министерският съвет одобри финансиране в размер на 921 000 евро за Министерството на културата за теренни археологически проучвания и теренна консервация на 7 приоритетни обекта от национално значение. Сред тях е и Тракийско селище при с. Васил Левски, Община Карлово.
Финансирането трябваше да осигури продължаване на системните археологически изследвания, опазване и социализация на обектите, както и развитие на културния туризъм.
На територията на Пловдив единствено археологът Любомир Мерджанов извършва разкопки в момента, близо до Източната порта, заради инвестиционно намерение.
"Като цяло дори и тези разкопки вече намаляват, тъй като след въвеждането на еврото всичко стана много скъпо и нещата не вървят. Строителството намалява, разкопки не се правят. Подписваме договори, но те не се реализират", обясни Кисьов.


