ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Естрагонът (Artemisia dracunculus) наричан още тарагон, или тарос, е многогодишна подправка, която се култивира заради ароматните листа. Достига височина 40 см и има продълговати тънки листа. Цъфти през август с жълто-черни цветове. Името идва от латинската дума Dracunculus (малък дракон). Приписва є се способността да лекува рани от ухапвания на диви зверове и бесни кучета. Корените пък помагат при зъбобол.
Естрагонът се използва най-вече като подправка за салати, в ястия от месо, яйца и макарони. Много е подходящ за риба, за блюда с ориз, аспержи, гъби и карфиол. С него се приготвя специален оцет, необходим за направата на сос тартар. Подправката има фин специфичен аромат и леко парлив вкус, наподобяващ малко този на анасона.
Стъблата на тароса, единични или разклонени, достигат височина 150 см и образуват туфи. Мястото, на което ще се отглежда, се наторява добре и обработва дълбоко.
Размножава се най-често чрез резници, които се вземат от средните части на леторастите и се нарязват с дължина 10-15 см и с 1-2 пъпки. Резниците се подготвят през лятото и се засаждат в студен парник през 10 см на дълбочина 3-4 см. Почвата не бива да засъхва. Така се вкореняват за 10-15 дни, но на постоянно място се разполагат през есента на разстояния 50 х 30 см. Още същата година, щом растенията достигнат височина 10-20 см, се отрязват връхните им части с дължина 10-12 см. След това нарастват по-мощни стъбла, които се режат в късната есен до основата. Добре е изрязаните туфи да се покрият с разложен оборски тор, за да се опазят от зимните студове. Насажденията се използват 3-4 години.
Естрагонът може да се отглежда и от семена, които се сеят през март в полутопъл парник. Прави се рядко засяване, а след това се разсаждат като резниците.
Размножаването става и чрез издънки, които се получават чрез разделяне на туфите през есента или пролетта.
Таросът се суши на сенчесто и проветриво място. Сушеното растение е по-ароматно.