ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Макар, че живеем вече в XXI в. , кладенецът, известен от древни времена, все още се използва като единствен източник за вода. Затова е необходимо да полагаме известни грижи за него, ако не искаме да умрем жадни. Виждал съм стари, зидани кладенци, които макар и над 100-200 годишни, и до ден днешен функционират. С напредването на строителните технологии се появиха т.нар. „бетонни пръстени” (снимката горе). Ако той е направен както трябва ще издържи дълги години на атмосферните условия. Проблемът при тях е, че зимно време, в следствие на изпаренията на водата, най-горният пръстен, при рязко понижаване на температурата, се заскрежава, а това означава, че водата, която е просмукана в бетона, замръзва и започва да го руши. Така има голяма опасност самият пръстен да се счупи и последствията да са катастрофални.
На сн. 1 се вижда как процесът на разрушаване на пръстена вече е напреднал. Това налага задължителна подмяна с нов. Цената е около 60 лв. Демонтажът на стария пръстен трябва да извършим внимателно, най-добре с повдигащо устройство, и на негово място да поставим новия. Има обаче нещо важно, което трябва да знаем. Производителят, за да си спести средства, не слага в забъркания бетон един специален водоустойчив химикал, за да го запази от конденз и замръзване. Слава Богу съществуват подобни средства, с които най-добре да обработим предварително новия пръстен.
Операцията е проста. Съответният разтвор мажем с четка или „мече” отвътре и отвън (на снимката долу).
Разбира се, по възможност е добре да направим защитна конструкция на самия кладенец, за да го предпазим от директни атмосферни влияния.
И накрая, ако позволите, един съвет. Покрийте кладенеца с надежден капак, задължително го заключвайте, за да избегнете нещастни случаи или да не намерите котката на съседа си в него.