ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Инженери създадоха изкуствена кожа, която може да усеща допир и изпраща информацията до мозъка, пише "Индипендънт".
Изследователите се надяват, че новият сензор може да бъде следваща стъпка към създаването на „виртуална кожа” от гъвкава материя, пълна с датчици. Тази кожа би могла да бъде използвана за покриване на изкуствени протези, превръщайки ги досущ като реални крайници.
„Това е първият път, в който подобен на кожата гъвкав материал предава сигнал на нервната система”, обясни Зенан Бао, професор по инженерна химия в Станфорд. Бао е прекарал последните десет години в опити да направи материал, който съвпада с характеристиките на кожата. Телата ни имат способността да се движат свободно, да се лекуват и да изпращат информация до мозъка – всички тези качества се оказали трудни за направа при изкуствена материя.
Новосъздадената изкуствена кожа се състои от два слоя – отгоре механизъм за усещане, а отдолу слой, който изпраща електрически сигнали до мозъка. За момента кожата може да усеща само натиск. Инженерите се надяват да успеят да развият и други усещания като например усет за различни текстури, температури и материали. „Имаме още много работа, докато се възползваме от този експеримент в практиката” заяви Бао, който след години усилена работа вижда ясен път към тази цел.