ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сензационната книга „Тайни, учения и лечения на богомилите“ оглавява седмичната класация за най-продавани книги на издателство „Милениум“. Това задълбочено изследване ще ви даде по-мащабна представа за богомилството, както и самочувствие, че познавате този важен аспект на родната ни история. От книгата ще научите основните догми на последователите на поп Богомил и представата им за създаването на Земята и Вселената.
Второто място заема „Паскал и облогът за вярата“ от класическата поредица „Философия за всеки“. В сравнително краткия си живот френският мислител Блез Паскал (1623-1662) се прославя като родоначалник на математическия анализ и теорията на вероятностите, изобретател на първата изчислителна машина, хидравличната преса, както и предтеча на екзистенциализма. Новата книга поставя акцент върху най-значимите аспекти от неговата философия и представя изчерпателно неговия житейски път.
В класацията следва сборникът „Събрано“, посветен на гениалния български поет Пейо Яворов. Подборът в това издание е съобразен с подчертания автобиографизъм на Яворовото творчество – от изящната лирика, начертала посоките на модерната българска поезия до последните редове, писани в предсмъртната му година.
На четвърта позиция е детската книжка „Азбуката е магия“, която дава възможност на най-малките да научат буквите, докато се забавляват.
В Топ 5 отново влиза и едно от литературните събития на изминалата година - забележителният мемоарен том „Житие и страдания грешнаго Недялко“ от Недялко Йорданов.
1. „Тайни, учения и лечения на богомилите“, Антон Глогов. Тази книга е едно от най-важните издания по темата за богомилството у нас. Не защото предлага нов поглед или революционни откривателски тълкувания, а защото оставя читателите сами да се запознаят с шест от основните, напълно автентични богомилски текстове, достигнали до наши дни. Томът съдържа съхранените и преведени „Тайна книга на богомилите“ (наричана още „Свети Йоанова книга“, 9-12 в., запазена в Каркасонски и Виенски препис), апокрифа „Детство Иисусово“ (наричан още „Томино евангелие“, възникнал през 2 в. в Сирия и разпространен у нас през 10 в.), новозаветният по тематика текст „Ходене на Богородица по мъките“, датиран от 10 в., гръцкия апокриф „Видение Исаево“ (възникнал през 1-2 в. и доразвит през 3 в. във „Възнесение Исаево“) и основополагащата книга „Богомилското учение“ на Антон Глогов, в която роденият през 1883 г. публицист е записал всичко, което дядо му го е накарал да наизусти от по-стари ръкописи на богомилските магове, някои записани на глаголица, а някои – на средновековен български, но с турски букви.
Чрез тези автентични документи, събрани за първи път в общо издание, всеки може сам да се докосне до стаената житейска мъдрост и до истините за основните космически ценности. В тях се съдържат отговори на редица въпроси - в какво всъщност вярват богомилите и какво отричат, защо отказват да се подчиняват на държавните закони, защо смятат жената за по-висша от мъжа, защо призовават към вегетарианство, как трябва да се грижим за болните, какви обичаи и ритуали е важно да изпълняваме ежедневно, как да се пазим от болести и изкушения, как да посрещаме новия живот и как да изпращаме в смъртта.
2. „Паскал и облогът за вярата“, София Петрова. Блез Паскал (1623 – 1662) е наричан архитектът на модерната цивилизация. Брилянтен учен – математик, физик, механик и изобретател, той проявява способностите си още в ранна младежка възраст. Сред заслугите му са реализацията на един от първите образци на изчислителна машина, авторството на основния закон на хидростатиката и на теоремата за коничните сечения, полагането на основите на математическия анализ, теорията на вероятностите и проективната геометрия, както и емпиричното доказателство за съществуването на вакуума. Но Паскал е също така забележителен писател, класик на френската литература, християнски теолог и философ. Живял е само 39 години, повечето време тежко болен, през които успява да остави значителна следа в развитието на философската мисъл. Превръща влиянието на науката върху философията в уникална нова методология за аргументиране, провокира с парадоксално съвместяване на взаимоизключващи се противоречия, поставя човека в центъра на универсума и през бездната на празнотата пред него го кара да мисли за екзистенциалния ужас от непознаваемото. Работите му в науката и философията повлияват редица идеи на Лайбниц, Хюйгенс, Бейл, Русо, Хелвеций, Кант, Шопенхауер, Шелер и много други.
3. „Събрано“, Пейо Яворов. Пейо Яворов (псевдоним на Пейо Тотев Крачолов) е роден в Чирпан на 1.01.1878 г. Поет, прозаик, публицист, талантлив преводач и интелектуалец, заедно с редакторите на сп. „Мисъл“ (1893 – 1907) той ратува за културното и естетическо израстване на българската литература. Участва в македонското националноосвободителното движение (1902 –1903). Член на задграничното представителство на ВМРО. Заместник-поддиректор на Народна библиотека (1905), драматург на Народния театър, София (август 1908 – 1913). Настоящото издание побира цялата му лирика, публицистиката му, уникалният “Философско-поетически дневник”, драмите “В полите на Витоша” и „Когато гръм удари“, многобройни писма и бележки, а също и двете прозаични творби на писателя, посветени на революционните борби за освобождение на Македония – биографията на Гоце Делчев и автобиографичните “Хайдушки копнения“. За първи път в общ том излиза цялото творчество на големия ни поет, при това онагледено с многобройни снимки, факсимилета, страници от ръкописи и първи издания на книгите му.
4. „Азбуката е магия“, Ангел Шопов. Как да научим бързо и лесно буквите – това ще разберат децата от прелестната илюстрована книжка със стихчета „Азбуката е магия“.
Как да събудим интереса на най-малките и опознаването на буквите да стане удоволствие за тях? Всичко се помни по-бързо, когато е в лесни и забавни стихове. Превърнете в игра заучаването на азбуката и написването ѝ и скоро ще видите магията в действие. Книжката съдържа 30 стихотворения за всяка буква от българската азбука, придружени с красиви цветни рисунки от художничката Фиделия Косева.
5. „Житие и страдания грешнаго Недялко“, Недялко Йорданов. В този мемоарен том големият поет и драматург Недялко Йорданов обобщава всичко преживяно и изпитано през 83-годишния си живот. Книгата е с внушителен обем, но се чете почти на един дъх – толкова живо и увлекателно са разказани случките от близкото и далечното минало на поета. От страниците на тези уникални спомени оживяват образите на редица значими творци на българската култура, възкръсват знакови личности от историята ни, отново като на филм пред очите ни се появяват повратните моменти и събития в живота на всеки един от нас. И всичко това е пресъздадено чрез много поезия, епиграми, писма, документи, откъси от статии и интервюта, снимки и личен архив.
Макар и да е значителен монумент на изминалото време, книгата не е скучен мемоар, а е пълна с хумор и носталгия, които ѝ придават незабравим чар. Авторът я кръщава „Житие и страдания грешнаго Недялко“ по подобие на Софроний Врачански, който е първият пример за подобно откровение в творбата си.
„Вече минах 80... Не съм допускал никога, че е възможно – казва Недялко Йорданов. - Право да си кажа, малко се срамувам, защото винаги съм смятал, че поетите трябва да си отиват млади и такива да бъдат запомнени. Ама на! Съдба! Започвам тази книга с желанието да събера в нея всичко най-лично, най-интимно, най-скъпо за мен, за което вече съм писал в своите четири тома мемоари. Да разкажа живота си, по-скоро да го споделя с тези, които биха се интересували какво се е случвало с един толкова дълго живял поет“.
Книгите на издателство „Милениум“ може да поръчате на тел.: 02/879 40 06 (в делничните дни, от 9 до 16 ч.), на e-mail: [email protected] или на сайта www.milleniumbg.eu. При заявка през сайта ползвате 10% отстъпка от цената. Може да откриете заглавията в книжарската мрежа, както и на столичните адреси – бул. „Княгиня Мария Луиза“ №92 и във фирмената книжарница „Милениум“ на адрес ул. „Цар Шишман“ №18.