ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Най-продаваната книга от богатия каталог на издателство „Милениум“ през изминалата седмица е „Западният фронт във Втората световна война“. Както подсказва заглавието, в 27-ия том от емблематичната поредица „История на войните“ се поставя фокус върху операциите, засягащи Западния фронт от най-мащабния конфликт в човешката история. В това направление, което освен западните и северните части на Стария континент, включва и северна Африка, се водят паметни сражения, които имат определящ характер за крайния изход от войната.
Второто място заема хитовият трилър „Ултиматум“ от Ти Джей Нюмън. В центъра на сюжета пилот, изправен пред тежката дилема кого да пожертва – себе си и още близо 150 пътници, или хората, които най-много обича – съпругата и децата си.
В класацията следва „Марк Аврелий – последният стоик“ - най-новият том от класическата поредица „Философия за всеки“. То поставя фокус върху един от малцината философи, които не само теоретизират, но и прилагат схващанията си на практика.
В Топ 5 са още изящното издание „Събрано“ от Иван Пейчев и безценният сборник „Български билкарник“.
1. „Западният фронт във Втората световна война“, Ростислав Ботев. Към юни 1940 г. Хитлер вече владее цялата западна част на континентална Европа. Остава му само да покори Великобритания, за да има пълен контрол над ресурсите на Стария континент и да изгради най-могъщата империя в съвременната история. Тогава обаче нещата вземат неочакван обрат - първите поражения идват именно на Западния фронт, а няколко години по-късно пак там са постигнати онези пробиви, които ускоряват края на нацизма. Основният акцент във Втората световна война по традиция и с основание пада върху емблематичния сблъсък между СССР и Германия. И все пак някои от най-ключовите битки и тактически решения, които предрешават изхода от войната, се случват на Западния фронт, където се изявяват легендарни военачалници като Шарл дьо Гол, Хайнц Гудериан, Ервин Ромел, Дуайт Айзенхауер, Джордж Патън и други. Настоящото издание се фокусира върху основните стратегически и политически аспекти на конфликтите и сраженията по Западния фронт, като се старае да ги анализира в цялата им дълбочина и да ги представи с богат илюстративен материал от автентични снимки и карти.
2. „Ултиматум“, Ти Джей Нюмън. Току-що сте се качили на самолет, изпълняващ редовен вътрешен полет от Лос Анджелис до Ню Йорк. На борда има още 143 души и всичко изглежда като поредното пътуване, което ще премине неусетно. Ала това, което не знаете, е, че само 30 минути преди да излетите, семейството на главния пилот е било отвлечено, а самият той е бил изправен пред страховит ултиматум – да убие всички пътници или да изгуби безвъзвратно съпругата и двете си деца. Единственият начин да спаси близките си е да следва нарежданията на похитителя и да разбие самолета…
3. „Марк Аврелий – последният стоик“, Галина Иванова. Марк Аврелий Антонин (121 – 180 г. сл. Хр.) е последният император от „златния век“ в историята на Рим и последният голям представител на многовековната стоическа философска традиция. Той е от малцината мислители, които не само теоретизират, но и прилагат идеите си на практика, защото живее със съзнанието за мимолетността на съществуването и това го подтиква към непрестанно усъвършенстване. Философията му утвърждава, че в света господства природният разум, животът в хармония с него е единствено правилният, а обществената необходимост и човешката воля трябва да съвпадат, защото иначе човек е обречен. Но същинският му принос е за развитието на самопознанието през вековете и особено за обръщането на погледа към вътрешния свят на човека през Ренесанса и Новото време. Главното му произведение „Към себе си“ е обявено за най-четената философска книга за всички времена и до днес се възприема като образец и учебник за пречистване, авторефлексия и самоусъвършенстване.
4. „Събрано“, Иван Пейчев. Иван Пейчев (1916-1976) е сред най-уникалните ни и самобитни поети. Критиците механично го причисляват към литературата от 40-те и 50-те години на ХХ в. редом с имена като Валери Петров, Далчев и Александър Геров. Ярката му индивидуалност и пълната неприспособимост в света обаче го сродяват повече с поколението творци от 20-те и 30-те. В същото време цяла плеяда интелектуалци от 80-те го издигат за свой кумир и разпалват мита за апокрифната му бохемската поезия. Духовната му вглъбеност и съдбовното изживяване на поетичния акт пък предопределят неувяхващата модерност на стиховете му и днес. А фактът, че по-голямата част от творбите му са публикувани едва няколко десетилетия след смъртта му, поражда легендата, че поезията му наистина е безсмъртна. Настоящата книга събира всички съхранени негови стихове, както и двете му най-известни пиеси.
5. „Български билкарник“. Тази книга предлага изпитани рецепти от автентични богомилски, църковни, хайдушки и народни врачове, съхранени от векове, преписвани и предавани от поколение на поколение, от уста на уста, от билкар на билкаря. С тях са си помагали нашите прадеди, с мъдростта им са оцелявали хайдутите, със съветите им са лекували неволите на тялото мнозина известни сънародници. Дори до средата на миналия век именно тези рецепти са били прилагани масово сред населението. Най-хубавото в тях е, че са изцяло с природни средства, което ги прави достъпни за всекиго и при това гарантира, че дори и да не помогнат, поне няма да навредят. Така всъщност домашните методи за лечение се оказват неочаквано добра алтернатива на уж модерното здравеопазване, като същевременно са извънредно успешен спътник и на традиционните медикаменти. Надяваме се нашият билкарник да ви донесе здраве!
Книгите на издателство „Милениум“ може да поръчате на тел.: 02/879 40 06 (в делничните дни, от 9 до 16 ч.), на e-mail: sales@milleniumbg.eu или на сайта www.milleniumbg.eu. При заявка през сайта ползвате 10% отстъпка от цената. Може да откриете заглавията в книжарската мрежа, както и на столичните адреси – ул. Васил Априлов №11 и във фирмената книжарница „Милениум“ на адрес ул. „Цар Шишман“ №18.



