ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че сделка за Брекзит е възможна, но остава „огромно предизвикателство“ и даде 10-дневен срок на британския премиер Тереза Мей да предприеме действия, предава AFP, цитирана от "Фокус". Туск постави ултиматума след като проведе разговори с Мей в кулоарите на срещата на върха на ЕС, които бяха описани от британския лидер като „много позитивни“.
Крайният срок на Туск означава, че Великобритания трябва да предложи компромиси по преговорите за Брекзит веднага след срещата на Мей с председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, предвидена за 4 декември. Ако това не се случи, европейските лидери ще откажат да отворят следващата глава от преговорите за търговските отношения между двете страни след раздялата им през март 2019 година на следващата си среща на върха на 14-15 декември.
От ЕС настояват, че Великобритания трябва да направи отстъпки по три ключови въпроса – мултимилиардно плащане към бюджета на Съюза, ирландската граница и правата на европейските граждани, които живеят в Обединеното кралство – преди да се отвори следващата глава от преговорите.
Европейските лидери се надяваха, че Мей ще пристигне в Брюксел с нови предложения за Ирландия и финансовите средства, след като британски министри изразиха съгласието си да удвоят офертата до, както се предполага, 40 милиарда евро.
Британският премиер намери поводи за оптимизъм, въпреки че Туск заяви за „оставащи въпроси“, след срещата им.
„Разговорите бяха проведени в позитивна атмосфера и с чувството, че искаме да вървим напред заедно“, заяви тя.
Страните-членки на Европейския съюз започват да губят търпение към Великобритания, от която очакват компромиси в преговорите за Брекзит, а също така започват да мислят, че нестабилното правителство на Тереза Мей няма да може да направи отстъпки дори и да иска.
Разговорите все още не бяха започнали, почти една година след референдума за Брекзит, проведен през юни 2016 година, а и след това те практически са в постоянен застой. Основният проблем е дължимата сума от Великобритания към европейския бюджет, а напоследък се изостря и проблема около границата между Северна Ирландия и Република Ирландия.
В опит да постигне прогрес, Мей се срещна с германския канцлер Ангела Меркел и с лидерите на Белгия, Дания, Литва, България и други, за да се опита да ги убеди, че няма как да се постигне общо споразумение, без сделка за бъдещите търговски отношения.
Набързо организираните разговори с Меркел, чийто статут като най-влиятелен лидер в Европа е сериозно разклатен след провала на преговорите за формиране на управляваща коалиция в Германия, са били „много конструктивни“, според съобщение от кабинета на британския премиер.
Белгийският премиер Шарл Мишел сподели в „Туитър“ след срещата с Мей, че „яснотата около бъдещите отношение е в интерес на всички страни“, докато датския му колега Ларс Локе Расмусен заяви, че е решил „да бъде оптимистичен по въпроса“.