Наследник на графска фамилия, певецът за малко не избрал хокея пред музиката
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Поколението българи над 50-те добре си спомня русокосата легенда на родната естрада Стефан Воронов. Изпълнителят на шлагерите от 70-те години на миналия век „Суранайка", „Чин-чин" и „Урок по танц" буквално не слизаше от екрана на БНТ. Наследник на фамилията на емигранти белогвардейци, певецът бе с аристократично потекло – във вените му течеше синята кръв на руските графове Воронови.
Стефан се ражда през следвоенната 1945 г. в една малка вила край София. Съвременниците разказват, че бъдещата естрадна звезда за малко не става хокеист. Увлечението по ледената игра идва от бащата Александър, който е един от основателите на хокея в България. Стефан Воронов тренира упорито и достига дори до вратар на младежкия отбор по хокей на "Локомотив". За поп музиката го открива Вили Казасян в популярното си матине „Микрофонът е ваш” в залата на БИАД. Там певческият талант на Стефан избухва буквално като вулкан – той изпява на френски няколко шлагера и залата пада в краката му.
Успехът му е зашеметяващ – усмихнатото синеоко момче за нула време превзема малкото концертни подиуми на столицата. Радиото и телевизията въртят песните му. Особено го харесват връстничките му – момичетата го боготворят и събират снимките и плочите му. Стефан Воронов кандидаства и е приет от раз за студент по артистично майсторство във ВИТИЗ /днешния НАТФИЗ/. С това започва нов етап от кариерата на лъчезарния певец – към театралната сцена. Докато бил студент в академията тълпи момичета обсаждали входа на ВИТИЗ с надеждата дза зърнат своя кумир. Преподавателката на Стефан Воронов проф. Надежда Сейкова си спомня, че ръководството на ВУЗ-а се притеснявало от неговата известност. А певецът с нищо не показвал, че е звезда. В академията Воронов намира и голямата си любов – актрисата Маргарита Пехливанова. От тази връзка се ражда синът Александър, който също тръгва по пътя към театралната сцена. Днес гласът му е добре познат от дублажа на най-известните сериали.
Стефан Воронов оставя и няколко великолепни роли на сцената на Младежкия театър. Зрителите го помнят като Д'Артанян в „Тримата мускетари", от телевизионните предавания "Лека нощ, деца" и от мюзикъла "Веселите музиканти". За последен път играе в ролята на Левски в постановката на Васил Мирчовски. Заедно с колегите си Искра Радева, Милчо Червенков, Гинка Станчева, Йорданка Кузманова и Васил Бъчваров Стефан Воронов заминава с тази спектакъл на гастрол във Виена. Но не се завръща след трагичната катастрофа 6 септември 1974 г. 29-годишният Стефан Воронов, (приживе го наричат българският Робертино Лорети), е погребан с мускетарския си костюм в католическия парцел в Централните софийски гробища. Свидетели си спомнят, че баща му Александър Воронов не позволил на гробарите да го погребат. Сам, по руски обичай, той хваща лопатата и зарива ковчега на сина си с пръст.
А младата вдовица на певеца, красивата актриса от Младежкия театър Маргарита Пехливанова, се омъжва за най-добрия приятел на Воронов – колегата му Васил Бъчваров-Бъчи.