ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Търговски кораб потъна след пожар край бреговете на Румъния в Черно море. Това заяви румънският президент Никушор Дан в Молдова, където е на посещение, цитиран от "Ройтерс".
По думите му корабът вероятно е бил ударен, като добави, че към момента няма информация кой може да е замесен в евентуалния удар.
Той отбеляза, че ще бъде проведено разследване, за да се изяснят причините за потъването на кораба и да няма спекулации. Инцидентът е станал извън териториалните води на Румъния.
Днес румънската гранична полиция потвърди информацията за пожар на борда на търговски плавателен съд, преминаващ през изключителната икономическа зона на Румъния, но не посочи причина за инцидента.
На борда е имало 12 души, като всички са спасени. "От тях 10 души са били спасени от граничарите, един от тях е бил ранен, а двама други са били спасени от екипажа на търговския кораб", посочиха от гранична полиция.
Украйна и Русия редовно си разменят удари в Черно море, като има редица ударени търговски кораби.
Поради тази причина министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан призова за въвеждане на "мораториум" върху руските и украинските удари по кораби в Черно.
Украйна също предложи на Русия двете страни да прекратят ударите в Черно море, но Москва отказа.


