Ужасяващо свлачище паникьоса Северна Гърция! Щетите са за над 1 милиард евро
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Повече от един милиард евро се очаква да бъде цената след безпрецедентното свлачище в Аминтео, Северна Гърция, където повече от 80 милиона кубически метра земя паднаха. Унищожени са четири елеватора, които се считат за напълно унищожени и струват над 100 милиона евро всеки, съобщи "Български новини".
В допълнение, разходите за отстраняване на земята може да струва до 100 милиона евро, а гръцката енергийна компания (PPC) също ще трябва да плати половината от сметката за преместване на село Анагрири. Свлачището е станало в мина за лигнитни въглища. Според първите изчисления, изглежда около 25 милиона тона лигнитни въглища са били погребани под срутените земни маси.
Това ще доведе до допълнителни загуби за около половин милиард евро. Сега 220 жители от селото сса настанени в хотели, като домовете им са били повредени. За момента е трудно да се изчисли стойността и степента на пораженията от бедствието. Това е голям удар за PPC в лицето на частичните усилията за приватизация, изисквани от кредиторите на Гърция.


