Финансистът доц. Емил Хърсев с важни новини как да възстановим икономиката след пандемията
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Би било съвършено несериозно в момента да се прогнозира кога Европа ще излезе от кризата около пандемията от коронавиоруса. Който опитва да го прави, ще сбърка. Това заяви пред БТВ финансистът доц. Емил Хърсев. Той анализира кога да очакваме възстановяване на световната икономика след пандемията от коронавируса и от къде трябва да започне това възстановяване.
„Надявам се, да се справим като възстановяване сега по-бързо, отколкото това е станало след Втората световна война – коментира Емил Хърсев. – Все пак, сега нямаме разрушения, не са падали бомби, не са палени градове, не са унищожавани ключови компоненти на инфраструктурата – мостове, пристанища, летища. Би било обаче съвършено несериозно да се прогнозира кога Европа ще излезе от кризата. Който опитва да го прави, ще сбърка. Чуват се всевъзможни неща. Варирайки между три и пет години. Реално, всичко е врачуване преди да е ясно кога ще завърши от медицинска гледна точка това, което налага взимането на ограничителните мерки”.
Финансистът коментира за какво трябва да бъдат използвани отпуснатите за стимулиране на икономиките средства в краткосрочен и в дългосрочен план.
„ Краткосрочния е този за усвояване – заяви до. Хърсев. - Максимално бързо е нужно да се създаде импулс за икономиката. В последните дни този пакет, който бе отпуснат, звучи комплексиращо ниско. САЩ приеха програма за 1,9 трилиона долара. Направих си труда да разгледам проектоплановете на няколко други, съпоставими с нас държави. Като Белгия, Австрия. Потресаващо еднакво изглеждат, потресаващо неясно. Но от администрацията, реално, не може да се очаква друго. Това са планове, които се правят, но няма да се изпълняват. Държавата не е това, което води икономиката и не трябва да й се дава възможността за това. Не случайно Дън Сяопин казваше за растежа на Китай: „Нека цъфтят всички цветя”.
Доц. Емил Хърсев говори и за приоритетите при възстановяването на икономиката.
„Очаквам туризма да се възстанови сравнително бързо – анализира той. - Това го показа и зимния сезон, и записванията сега за лятото. Съвсем нелош сезон се получи зимния. Не мисля, че могат да се направят чудеса, но не трябва да се спират процеси, както у нас се задържа реформата в здравеопазването. Имаме най-много болници на глава на населението, а сега установяваме дефицит от персонал. Вероятно, ще трябва по много ясни критерии да се съкрати мрежата, Бързата помощ се нуждае от реформа. Не разбирам от тези нещо, но това показват във финансов аспект моделите”.
Финансистът говори и да очакваме ли нов ръст на минималната заплата.
„Ръст на минимална заплата винаги може да се очаква, защото това е политическо решение – каза доц. Емил Хърсев. - Събират се министрите и гласуват. Това не е икономически процес. Реално българската икономика се държи съвсем добре в момента и средните работни заплати продължават да растат. Намираме се и в конкурентни условия, и за да оцеляват българските работодатели, трябва да плащат конкурентни заплати на хора от същата област, ако не искат служителите им да отидат в чужбина за по-хубави заплати”.
Доц. Емил Хърсев коментира и ситуацията около закупения от него имот в центъра на София.
„Не съм придобивал нищо от господин Цветан Василев – каза доц. Хърсев. - Става въпрос за недвижим обект, но Цветан Василев не е страна по сделката. Идея нямам кой какво вижда в тези чисто нормални в един финансов бизнес инвестиционни дейности. Купих го, защото мога да очаквам една добра възвръщаемост в тези условия. Имам подходящ клиент, който взе обекта под наем, и ми излизат сметките. Цената на обекта е малко под 2 млн лв.”