Хампарцумян за дупката в бюджета: Трябва да затегнем коланите заради еврото
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бюджетният дефицит на България достигна 2.8 млрд. лв. към края на септември, като финансова „дупка“ е нараснала с 1.2 млрд. лв. за един месец, сочат данните на Министерството на финансите. Темата коментираха икономистът Михаил Кръстев и финансистът Левон Хампарцумян в „Твоят ден“ по NOVA NEWS.
Хампарцумян е на мнение, че тази „дупка“ трябва да се затвори и тъй като предстои приемане на еврото, трябва да има затягане на финансите.
Кръстев посочи, че няма как да има затягане, защото бяха увеличени заплатите, пенсиите и социалните плащания.
И Кръстев, и Хампарцумян смятат, че „дупката“ в бюджета ще се увеличи.
Финансистът посочи, че няма причина да правим дефицитни бюджети, "още повече, че не виждаме инвестиции в инфраструктурата". Той допълни, че "парите се разпиляват".
По думите му е хубаво да има буфери. Според него има смисъл да имаме дефицит в бюджета, ако има национална цел която ще ни донесе икономическа изгода.
"Не го виждаме това нещо, занчи е по-добре да нямаме дефицити. Проблемът с минималните работни заплати е, че даваме пари за ниско квалифициран труд. Виждате, че тези заводи които разчитаха на тази ниско квалифицирана работна ръка почват да затварят. За еврозоната има два компонента, първия е технически, дефицити, инфлация и така нататък. Има обаче и политически компонент, който също е важен. Ако има достатъчно силни гласове, че България трябва да напусне еврозоната, евросъюза, НАТО и т.н., в еврозоната няма да си вземат кабърче в обувката. Стига им Орбан и Фицо в евро съюза, ами сега и в паричния съюз да вкарат още един провокатор.
По думите му това представлява потенциален риск. Според него както в България политическата лоялност може да те издигне, така и в Европа тази лоялност върши работа.