Цветанка Андреева с експертен анализ пред ПИК TV какво ще се случи с правителството, ако сглобката не се оздрави до местните избори - прогнозира големи проблеми за Васил Терзиев (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ротацията не е добре разработен механизъм поне в нашите български условия. Така коментира напреженията и трусовете в управляващото мнозинство политологът Цветанка Андреева в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV. Според нея в началото е имало принципна посока, която все още се държи от двете първи коалиции и имат общи цели във външната и във вътрешната политика. По думите й въпреки че има посока, я няма технологията на властта.
"Това ротиране става все по-неясно. То води до повече рискове, отколкото до ефективно функциониране на властта. Неслучайно ГЕРБ все повече предлагат да се тръгне към коалиционно споразумение, което означава изграждане официално на коалиция. Коалиционното управление е позната и отработена методика за управление на държавите в демократичния свят. Това е изходът от перманентната криза, до която води тази ротация. Коалиционното споразумение включва освен предаването и сътрудничеството в изпълнителната власт, то формира и парламентарното мнозинство. Там ще бъде описано и парламентарното мнозинство, което застава зад това правителство", категорична е Андреева.
Според политолога се вижда ясно, че при появата на различни законопроекти по един и същ закон, двете големи коалиции не могат да се разберат. По думите й няма нищо нередно в това да има плаващи мнозинства, каквито обвинения са се чули от страна на ПП към ГЕРБ, особено в парламент, който е силно фрагментиран.
"Борисов това го обясни добре и нагледно, че способността да управляваш и да лидираш в парламента, било закон, било изпълнителна власт, най-вече и реформа, добавям аз, е способността да изграждаш широки мнозинства. ПП и учудващо за мен ДБ, които в крайна сметка имат опит във властта много години назад, в много парламенти и правителства, трябва да учат в ход, че преди всичко нямаш право да се сърдиш на партньорите. Напротив, трябва да ги търсиш особено когато искаш да провеждаш реформа, си длъжен да се консултираш с всичко парламентарни групи и партии", добави Андреева.
Политологът подчерта, че за реформи е нужно да се формират мнозинства, много по-големи от правителственото. Тя припомни, че всичко реформи, за които в момента говорят политиците ни, изискват много по-голямо мнозинство от правителственото и коалицията между първите две в парламента.
"Не знам дали разполагат с такъв управленски комфорт да се учат в движение и на принципа проба-грешка, стъпка напред, две назад. Мисля, че Продължаваме промяната не разполагат с това и мисля, че това води до неясна отговорност спрямо властта. На всички ни направи впечатление как нещо малко може да извади от строя парламентарните лидери на ПП, които само преди дни по абсурден за демокрацията начин заплашиха с това да поискат оставка на собствения си кабинет. Това не говори за способност за носене на отговорност за властта, а говори за способност да шантажираш партньорите си, като ги заплашваш, че ще си тръгнеш от властта", възмути се Андреева.
По думите й тези действия на Промяната и ДБ говорят за несигурност в това, което правиш и е много лошо послание към електората, който ги е излъчил. Тя добави, че шантажът не може да единствената методика за ротациония принцип на управление.
"Ако властта се консумира неумерено, то тогава безспорно се стига до катастрофични резултати. Проблемът на ПП е, че нямат добри практики и традиции в управлението на държавата. Прекалено бързо и катастрофично приключи първият им мандат в предишния парламент. Те сякаш не успяха да се поучат от грешките си. Тази неопитност, комбинирана с липсата на кадри, което е до някъде обяснимо, че те са нови във властта, но някак си не са и склонни да се учат. Те подхождат революционно така - като се появиха на политическата сцена. Крайно време е да хвърлят тази революция и да почнат да еволюират в политическо поведение, в политическа култура", допълни политологът.
По думите й, ако ПП се готвят да кандидатстват и да са в едно европейско семейство с ДПС на европейските либерали, се изисква коренно различно поведение дори тук в България. Според нея ПП трябва да знаят, че ДПС е изключително уважаван член във формата на европейските либерали и имат и председателство.
"ДПС ще бъдат по-старшия другар на Продължаваме промяната в това европейско семейство. Кандидатурата на Лорер беше стратегически грешна като издигане за еврокомисар. След като индикациите в Европа бяха какъв човек се търси за ЕК, след като остава кратък мандат от година и половина за нашия комисар, разбра се, че щеше да бъде предпочетен човек който има опит. Поредицата от стратегически грешки на Продължаваме промяната не просто спъва тяхната политическа идентификация на българския небосклон, но почва да ги води и до грешки във външната политика", според Андреева.
Тя отбеляза, че въпреки това поведението на Денков е направило добро впечатление на международна сцена, но се надява да не рецидивират като Радев, който се държи по един начин на външнополитическите подиуми и по друг начин в България и във вътрешната политика. Тя подчерта още веднъж, че ПП трябва да се научат да споделят властта и да носят отговорност с партньори за нея. Политологът припомни, че те не само не са победител на изборите, но и разполагат с много малко депутати които не стигат нито за изпълнителната власт, нито за провеждане на каквито и да са реформи.
"Ако конструкцията на изпълнителната власт не се оздрави до местните избори, било то с коалиционно споразумение или друг тип механизъм, няма да може да издържи на битките на местните избори. Виждаме, че в София се оформя силна битка, както и в други градове и емоциите ще се нажежат много. И когато нямаш ясен механизъм за изпълнителната власт, тогава тези напрежения ще се пренесат и в предизборната кампания. Илюзия е ПП да вярват, че могат да управляват еднолично. Те и сега не управляват еднолично, защото правителството е сформирано от парламентарно мнозинство между първите две коалиции", допълни политологът.
По думите на Андреева дори ГЕРБ да се държат толерантно и дори да стискат зъби те са получили добра оценка от ЕК и наричаната от Петков по малко име Урсула. Според нея когато не си преценил стратегически битките си и се хвърляш заради самата власт излагаш само себе си и ще получиш удари дори от електората си.
"На мен ми предизвика интерес кандидатурата на либералната коалиция в София. Те определено ни предлагат една лява кандидатура и предлагат либералното пространство да олевее. Мисля, че този либерален елит в лицето на ПП и ДБ определено олевява издигайки един човек, който носи цялата политическа идентификация на бившия режим. Не говоря за семейството му и кой е дядо му и баща му, а говоря за идентификация на бившия комунистически режим. Говоря за сблъска и рефлексиите на този комунистически режим срещу когото са се борили поколения. Опитът му да се върне през либералната идеология е изключително хибридна теза. Мисля, че софиянци ще се усетят и няма да дадат демократичен вот за толкова лява идеологически кандидатура, каквато е Васил Терзиев. Те се опитаха на предишния местен вот, но Мая Манолова не успя да спечели изборите и мисля, че тук сблъсъка на тези избори отново ще е ляв и десен. Нямам проблем с персоната на Терзиев, но той трябваше да изгради кариера през левицата, а не да влиза по този начин в дясното пространство, като дясна заявка. Това софиянци като електорални нагласи няма да могат да приемат и толкова рано издигната тази кандидатура, ще бъде все повече атакувана в това идеологическо несъответствие", заключи Цветанка Андреева.
Целия разговор вижте във видеото: