BG EN

Част от кайсиите в Силистра са унищожени от падналата градушка

Региони

Част от кайсиите в Силистра са унищожени от падналата градушка

4569
на 26.06.2014
Част от кайсиите в Силистра са унищожени от падналата градушка
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Опитната станция, която пази 530 сорта, е на ръба на оцеляването

препоръчано

Половината от  насажденията  в "Опитната станция по кайсията" в Силистра са унищожени от падналата градушка в региона. От добива зависят и заплатите на служителите в станцията, съобщава ТВ7.

Опитната станция разполага с 360 декара кайсиеви насаждения, върху 140 от които се намира националният кайсиев генофонд. Неблагоприятното време тази година отново постави въпроса за поддържането му. В него се съдържат образци на 530 сорта. 

В същото време държавата е абдикирала и от 2008 г. не са отпускани средства за стопанисване и грижи за опазване на този генофонд, оплака са доц. Лиляна Иванова, директор на станцията. С преобразуването й преди 6 години като търговско дружество, станцията трябваше да се самофинансира от продажбата на дръвчета и плодове. Но тъй като добивите зависят от климата, при неблагоприятни години няма пари нито за агротехническите дейности, нито за заплати. 

Последните си възнаграждения тук са получили за февруари. Хората са потънали в заеми. При тези условия от станцията предлагат да се намалят площите, обхванати от генофонда и да се увеличат производствените насаждения, за да може да се издържа и да имат средства и за научни изследвания.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ
ПИК TV x
ПЪРВО В ПИК TV! Пеевски: България трябва да е социална държава и да помага на хората. Сега цялата отговорност е на коалиция Сорос (ВИДЕО) ПЪРВО В ПИК TV! Пеевски: България трябва да е социална държава и да помага на хората. Сега цялата отговорност е на коалиция "Сорос" (ВИДЕО)
ново
Днес: 58
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК