ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В следващите седмици ще чуете за още по-фрапиращи случаи за злоупотреби с ТЕЛК-ове и в други области. Това каза на пресконференция главният комисар Ивайло Спиридонов, директор на ГДБОП във връзка с водено досъдебно производство за подкуп на длъжностни лица в ТЕЛК – Ловеч. Той обясни, че работата по случая в Ловеч е започнала преди повече от година.
Окръжният прокурор на Ловеч Валентин Вълков обясни, че процесът с издаването на фалшиви ТЕЛК решения е двустранен. „Лицата, които имат нужда от ТЕЛК, си подават документите, но някой ги бави във времето. Те разбират, че трябва да платят, опират до посредник, носят някаква сума и респективно процентът се завишава“, посочи той, цитиран от "Фокус".
„Другият вариант е с посредници, които набират лица, предимно от ромски произход, насочват ги, казват им за какви суми става въпрос, които съответно се дават на лекарските комисии“, допълни Вълков. „Има си реално болни хора, но на една част от случаите им се завишава процентът срещу определено заплащане. Заплащането, което получават след издадено решение е по-голямо, ако съответно процентът е по-висок“, коментира окръжният прокурор.
„В нашия случай тарифите са различни, започват от 200 лв. и достигат до 1000 лв“, изтъкна той. Валентин Вълков посочи, че няма вероятност наистина болни граждани да останат без финансовото подпомагане, което ТЕЛК предоставя. Той каза още, че ще бъде назначена експертиза, която ще провери всички издадени решения на ТЕЛКО-ове, за да се извадят случаите със злоупотреби.