Ядрена война за вода - ще се допусне ли конфликтът между Индия и Пакистан да заплаши целия свят

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Светът става все по-размирен. Двете ядрени държави Индия и Пакистан са на ръба на нов въоръжен конфликт след терористичния акт в Джаму и Кашмир.
Двете страни са в постоянен конфликт още от 1947 г., когато Британска Индия се разделя на две държави - Индия и Пакистан. Разделението е на религиозна основа. Около 6,5 млн. мюсюлмани се преселват от Индия в Пакистан, а близо 4,7 млн. хиндуисти и сикхи пък отиват на индийска територия. От тогава до ден днешен конфликтите и локалните сблъсъци между двете страни не спират.
Терористичният акт от тази седмица обаче е различен, защото е насочен срещу туристи. 26 невинни хора бяха убити. Според наблюдатели на конфликтите между двете страни, този терористичен акт е по-жесток и от трагедията в Мумбай през 2008 г., когато десет терористи почти едновременно нападнаха десет цели, убиха цивилни и взеха заложници.
Дали ще има война между двете страни - това е въпросът, който тормози целия свят. Опасността е голяма заради ядрената мощност на Индия и Пакистан. Двете държави разполагат с равен ядрен потенциал. Индия обаче има двойно по-голяма войска от Пакистан.
Индия може да разчита и на по-осезаема външна помощ. Съосновател е на БРИКС. Пакистан кандидатства за членство в огранизацията, но все още не е приет именно заради отказа на Делхи. Да не забравяме, че индийските предприемачи гласуваха за Доналд Тръмп. А той пък назначи за директор на ФБР Каш Пател, който е с индийски произход. От същия етнос е съпругата на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс.
Индия разчита на външна подкрепа, дори от Китай заради съвместното им членство в БРИКС. Но Пакистан е по-амбициран да води война, защото е поставен в ъгъла. Главно заради оттеглянето на Индия от договора за споделяне на водите на река Инд. Сключен през 1960 г., той се счита за най-голямото дипломатическо постижение между двете страни. Без водата от Инд Пакистан ще се превърне в пустиня. Затова Исламабад заплаши Делхи с пълномащабна война, ако затвори речните шлюзове. Индия пък отдавна се оплаква от недостиг на вода.
Договорът разпределя западните реки Инд, Джелум и Ченаб на Пакистан и източните реки Рави, Бийс, Сутлей в Индия. Водите са от решаващо значение както за Индия, така и за Пакистан. И досега не е бил разтрогван дори и по време на войни между съседските страни. Сега за първи път е пред опасност от разтрогване.
Засега ексалацията на конфликта все още може да бъде спряна по дипломатически път, прогнозират експерти. В противен случай светът е заплашен да стане свидетел и потърпевш от война на ядрени сили за вода.