Един от най-известните политици на следвоенна Германия шпионирал за САЩ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Любомир Михайлов
За живота и миналото на политиците никога нищо не се знае докрай. Години след излизането им от властта или след смъртта им се появяват наяве факти, които допълват и разкриват истинския им образ.
Така неотдавна се разбра, че един от най-известните политици на сведвоенна Германия Франц Йозеф Щраус, който е служил в хитлеристката армия като старши лейтенент, всъщност е бил антинацист и е работил за САЩ по време на Втората световна война. В годините след това и особено през периода на Студената война Щраус много се е интересувал от отношенията между Изтока и Запада. Според негови приближени той мечтаел и действал за преодоляване на кофликтната ситуация между двата лагера в Европа и за установяване на сътрудничеството, от което да спечелят и двете страни.
Редица факти, включително и личното му приятелство с българския социалистически лидер Тодор Живков, потвърждават тази амбиция на Щраус. Приживе "Баварският ястреб" , както бе известен Щраус заради твърдата си дясна политика, четири пъти е бил министър във федералното правителство на ФРГ, включително и на отбраната. След това до края на живота си през 1988 г. е премиер на провинция Бавария.
От октомври 1944 г. до края на Втората световна война старши лейтенанта Франц Йозеф Щраус е издавал военни тайни на американската разузнавателна служба OSS (Office of Strategic Sеrvices), предшественик на ЦРУ. Това се твърди в подготвен по поръчка на Федералния център за политическо образование в Германия научен доклад от берлинския юрист Енрико Бриса по повод навършилите се неотдавна 100 години от рождението на видния германски политик от недалечното минало.
„Новооткрити досиета на бившето Министерство за държавна сигурност на ГДР – Щази, както и на източногерманската разузнавателна служба БНД, съдържат неизвестни досега обстоятелства за агентурна връзка между Щраус и САЩ”, посочва докладът. В досиетата пише, че през октомври 1944 г. старши лейтенант Щраус и други офицери от нацистките ВВС се отправят на инспекция към границата с Швейцария. Той обаче се отделя от групата и тайно пресича границата. В швейцарския град Санкт Маргаретен предава на американски офицер за свръзка секретни материали за противовъздушната отбрана на Вюрцбург и на други южногермански градове, както и скици на точното разположение на батареите.
Изследователят Бриса посочва, че документите на Щази са от 1970 г., на БНД - от 1969 г., и са изготвени на базата на агентурни сведения. Липсват преки доказателства, не са приложени документи. В архива на БНД обаче е записано: ”Налице са достатъчно данни за шпионската дейност на Щраус.”
Франц Йозеф Щраус е една от най-спорните политически фигури в следвоенна Германия. Левицата го дамгосва като "стар нацист", а в Бавария, където той беше министър-председател, го възхваляват като народен герой. Яростна антикомунистическа реторика и същевременно флирт с висшите функционери от Източния блок - това противоречие е определящо за личността на популярния "върл антикомунист" Щраус.
С България той поддържа отлични връзки, но естеството им остава до голяма степен неясно. Особено през 80-те Щраус има тесни контакти с Тодор Живков и неговите икономически стратези. Внезапната му смърт след ловен излет с Живков става повод за какви ли не догадки, дори за паралели със смъртта на цар Борис при завръщането му от бункера на Хитлер. Личността на Франц-Йозеф Щраус е обвеян от легенди и слухове. Мъжкото му приятелство с Живков се крепи на общите ловни излети. При социализма ловът и обилната черпня след него не са просто удоволствие - това е външна политика. Сигурно е също, че и Щраус е прокарвал своята външна политика, макар и само като премиер на Бавария. Днешните отлични икономически връзки между Бавария и България едва ли щяха да са възможни, ако през 80-те години Щраус не беше положил основите за тях, смятат германски специалисти по нова история. Още през 60-те години, тоест преди възобновяването на дипломатическите отношения между ФРГ и НРБ през 1974 г., Щраус има неофициални контакти с български политици. Чрез западни търговци, използвани като посредници за неофициални разговори, той проучва възможностите за възобновяване на дипломатическите връзки между Германия и България, прекъснати през 1944 г.
Българската страна пък проучва каква цена е готов да плати Щраус за това възобновяване, от което той би спечелил огромен политически престиж.
За комунистическите лидери Щраус е истинска загадка. Всяка негова стъпка, всяко негово изказване внимателно се следят от всемогъщите тайни служби. За досието на Щраус в Щази се носят различни слухове. Според сп. "Шпигел, през 1990 г. бивши сътрудници на ЩАЗИ предали на баварската Служба за защита на конституцията безброй документи за Щраус. Папката с документите впоследствие е унищожена - за да не бъдело накърнено реномето на покойника. Щази не е единствената комунистическа тайна служба, събирала информации за Щраус. Според нови изследвания, българската ДС и съветското КГБ също активно са следели всяка негова стъпка. Иначе казано: Щази в ГДР шпионира Щраус с "братската помощ" на тайните служби в София и Москва. Поръката на Москва е той да бъде дискредитиран в Германия и пред света, за да се създаде "благоприятен за СССР и неговите съюзници международен политически климат". Ако се съди по вниманието, което тайните служби и медиите отделят на Щраус, конкурентите му в света са съвсем малко. Това са американските президенти Картър и Рейгън, както и съветниците им Кисинджър и Бжежински. За Щраус и мястото му в историята това е голям комплимент.