ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Когато на 21 юли 2004 г. 81-годишният поет сатирик Радой Ралин умира, родната преса се изпълва с традиционните възпоменателни статии в стил „In memoriam”.
„Българският Езоп” е изключително популярен сред хората, епиграмите и сатиричните му миниатюри срещу властта са станали нещо като национален фолклор. От уста на уста се цитират хлевоустията за управниците на присмехулника, сталал дисидент в страна, където десетилетия никой дори не си и помисля да дисидентства.
В дните, когато България се прощава с легендарния Радой, в бастиона на консервативния печат, лондонския вестник „Таймс”, се появява огромна статия за смъртта на българския поет. Възпоменателният очерк-некролог е разположен на цяла страница във вестника с над 200-годишна история. „Газетата на лордовете” се спира подробно на делото и живота на Ралин, като цитира някои от най-популярните му епиграми. Публикувана е и легендарната рисунка на Борис Димовски от книжката „Люти чушки” на поета - на прасето, чиято опашка имитира подписа на Тодор Живков. Никога дотогава „Таймс” не е давал толкова място от страниците си за български покойник. През 1994 г. лондонският всекидневник отбелязва с дълга подробна статия и смъртта на Цола Драгойчева – те е в размер около половин вестникарска страница. Некрологът на Радой в „Таймс” през 2004 г. бие всички рекорди по обем.