Петър Кичашки пред ПИК TV: Вот на недоверие от ПП-ДБ след положителен доклад на ЕК, ще е като на свинче звънче

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Честит празник на всички! И ако ми позволите да започна с една шега — винаги ми е било чудно как празнуваме Деня на труда, без да работим. Това е все едно да празнуваме Деня на Земята от Космоса. Ето, ние с вас работим и го празнуваме по начин, по който би следвало да се отбелязва Денят на труда.
Иначе, по отношение на кабинета и вотoвете — това, което наблюдаваме като поведение на опозицията, е доста екстравагантно. Това насищане на публичното пространство с вотoве на недоверие е демонстрация на злоупотреба с права. Така коментира юристът и политически наблюдател Петър Кичашки стоте дни на кабинета и поредицата от вотoве на недоверие в предаването „Видеовръзка с Цветан Фиков“ по ПИК TV.
Според него е напълно нормално, когато един кабинет не се справя, опозицията да го критикува и чрез вот на недоверие да налага теми, които да привличат обществено внимание. По думите му обаче, в конкретния случай опозицията не показва несправяне на кабинета, а прави опити за блокиране на работата му.
„Това са опити за шиканиране на политическия процес. В случая вотът не се е превърнал в инструмент за поставяне на политически проблеми и насочване на внимание към процеси, а в надпревара по празнословие и празнодумие, чиято цел е да губи парламентарно време. Самите вносители на тези вотoве си дават сметка и признават публично, че не очакват кабинетът да падне, нито дори да се повдигне сериозен дебат. Вотът на недоверие е легитимен инструмент на опозицията, когато имаш аргументи. Когато нямаш аргументи и внасяш вот на недоверие „на ишлеме“, пуснал си фабриката и всяка седмица внасяш нов вот — е очевидно, че това не се прави с цел да се предизвика обществено внимание към проблеми в управлението, а с цел загуба на парламентарно време“, категоричен е юристът.
По думите му, това внасяне на вотoве „за щяло и нещяло“ може да девалвира този сериозен инструмент на опозицията. Според него, в един момент може да се получи ефектът на „лъжливото овчарче“ — когато поискаш вот по наистина сериозна тема и очакваш обществено внимание, но хората вече ще са претръпнали и никой няма да обърне внимание.
„Тези партии, насърчавани от Кремъл, имат една стратегическа цел — България да не влезе в еврозоната. За тях това би било най-голямата преграда и стопер за руско влияние над България. Това е и основната причина руските интереси да са се групирали около този сегмент от опозицията. Основният замисъл е да се губи времето на парламента и на България“, смята Кичашки.
Според него, ПП-ДБ са в неизгодната позиция — хем да не подкрепят тези вотoве, хем да обясняват защо не искат да свалят правителството. По думите му, това ги поставя в особена обяснителна ситуация, но тя сякаш е видима само за тези, които тясно следят политическите процеси.
„Мисля, че ако кабинетът е внимателен и няма резки движения, при положителен конвергентен доклад, този кабинет може да изкара и четири години. Това би било хубаво, защото ще внесе спокойствие и стабилност в държавата. При положителен конвергентен доклад, ако ПП-ДБ внесат вот на недоверие, това ще изглежда като на свинче звънче. В общи линии, техните най-големи опоненти от ГЕРБ вече са направили това, което тези момчета и момичета фантазират, но са некомпетентни да постигнат сами. Това ще изглежда като едно присъединяване към русофилските гласове и тъжен край на иначе не лошата идея да има градска либерална партия в държавата“, завърши Петър Кичашки.
Целия разговор вижте във видеото:

