КЪРВАВИ ПАРИ: "Вагнер" финансира войната си в Украйна с долари от Африка - частната военна компания спечелила 1 млрд.
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Руската частна военна компания “Вагнер” разширява минните си проекти в Африка, за да привлече допълнителни милиони, в подкрепа на военните си операции в Украйна, съобщава електронното издание на “Политко”, позовавайки се на осведомени източници и секретна комуникация на Държавния департамент на САЩ, до която изданието е имало достъп.
През изминалата година “Вагнер” значително разшири работата си в Централноафриканската република, където печалбите от добив могат да скочат до почти 1 милиард долара, посочва източникът на изданието от американското външно политическо ведомство. Това финансиране вероятно ще бъде използвано от групата за придобиване на нови оръжия и бойци, смята още неназованият дипломат.
Компанията, собственост на руския олигарх Евгений Пригожин, участва в паравоенни дейности по целия свят, включително в Африка и Близкия изток, и става все по-активна на фронтовата линия в Украйна, докато Кремъл отрича всякаква официална връзка с дейностите на “Вагнер”, посочва “Политико”.
Изданието припомня, че американски официални лица от години предупреждават, че “Вагнер” използва печалбите от добив, за да подпомогне руската държава на фона на западните санкции. Подробностите за проектите в ЦАР показват, че минните дейности на “Вагнер” стават все по-доходоносни за организацията и създават канал за финансиране за войната на Русия срещу Украйна.
“Вагнер” установи свой плацдарм в ЦАР през 2018 г., като създаде културен център и сключи няколко сделки за подпомагане на осигуряването на сигурността на минни обекти, включително златната мина Н'дасима, разположена близо до град Бамбари в средата на страната. Оттогава “Вагнер” са превърнали някогашната мина в огромен промишлен комплекс, се казва в секретното комюнике на Държавния департамент, пише "Труд“.
В наши дни мината обхваща осем производствени зони в различни етапи на развитие - най-голямата се оценява на приблизително над 100 метра дълбочина, според комюникето. САЩ смятат, че “Вагнер” помагат за изграждането на обекта за дългосрочна експлоатация и са укрепили мината, изграждайки мостове и разполагайки противовъздушни оръдия, монтирани на камиони на ключови места.
Централноафриканската република отказва да предостави разрешения за прелитане над мината на безпилотни летателни апарати на мироопазващите сили на ООН в страната. Американски служители смятат, че това е знак, че “Вагнер” придобива политически контрол в страната.