РОЙТЕРС ГЪРМИ: САЩ готови на всичко, за да спрат войната в Украйна - ето какво предложение са направили на Русия

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Специалният представител на САЩ за Близкия изток и един от ключовите участници в преговорите с Русия за Украйна - Стив Уиткоф, след среща с руския преговарящ Кирил Дмитриев, миналата седмица във Вашингтон, е предложил на президента Доналд Тръмп да подкрепи искането на Кремъл за прехвърляне на контрола над четирите частично окупирани украински региона – Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон – на Русия, за да бъде постигнат мир. Това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на двама американски официални лица и пет други източника, запознати с разговора.

Уиткоф изрази подобна позиция по-рано в интервю за Тъкър Карлсън, но Киев категорично отхвърля подобни условия, отбелязва от своя страна "Труд“.
Според публикацията Кийт Келог, специалният представител на САЩ за Украйна, се е обявил против варианта, предложен от Уиткоф. Той е подчертал, че Украйна, въпреки готовността си да преговаря по някои спорни въпроси, свързани с територията, няма да се съгласи на пълното прехвърляне на тези региони под руски контрол.
В резултат на това срещата е приключила без Доналд Тръмп да вземе окончателно решение за преразглеждане на американската стратегия за уреждане на ситуацията в Украйна. След това Уиткоф замина за Русия за разговори с Владимир Путин, които се състояха на 11 април.
Източници на агенцията посочват нарастващ брой разногласия в обкръжението на Тръмп относно това как да се излезе от задънената улица в конфликта между Москва и Киев и по-специално позициите на Уиткоф и Келог се различават значително относно по-нататъшните действия, насочени към прекратяване на огъня.
Уиткоф отдавна е член на вътрешния кръг на Тръмп, но предложенията му за Украйна предизвикаха възмущение сред други републиканци, които смятат, че администрацията на Тръмп се е обърнала твърде рязко към Москва, се посочва в публикацията.
Реакцията след интервюто на Уиткоф с Тъкър Карлсън е била толкова негативна, че няколко републиканци са се свързали със съветника по националната сигурност Майк Уолц и държавния секретар Марко Рубио, за да изразят недоволството си, казал един от източниците на Ройтерс.
Някои американски и европейски служители се притесняват, че докато Виткоф следва стратегията на Тръмп, руснаците се възползват от липсата му на опит на масата за преговори, според двамата американски служители и дузина други хора, запознати с вътрешните обсъждания в американската администрация, включително западни дипломати, допълва агенцията.
"Уиткоф трябва да си отиде и Рубио трябва да заеме неговото място“, гласи писмо от 26 март от Ерик Ливайн, един от основните донори на Републиканската партия. Писмото, изпратено до група, включваща други републикански донори и видяно от Ройтерс, е написано след интервюто с Карлсън.