BG EN

72% от българите искат мониторингът да продължи

Животът днес

72% от българите искат мониторингът да продължи

4303
на 26.01.2017
72% от българите искат мониторингът да продължи
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Седемдесет и два процента от българите смятат, че Механизмът за сътрудничество и проверка трябва да продължи да действа, показва тематично проучване на Евробарометър по поръчка на Еврокомисията. Според 12 на сто надзорът трябва постепенно да отпадне в следващите няколко години, 8 на сто искат незабавното му спиране, а други 8% нямат мнение. Практически всички българи посочват като сериозни проблеми пред страната корупцията (97%), организираната престъпност (96%) и недостатъците в съдебната система (94%).

препоръчано

Като цяло българите смятат, че механизмът оказва положително влияние върху съдебната система (според 57 процента), борбата с организираната престъпност (53%) и с корупцията (50%). Според 28 на сто положението с организираната престъпност се е подобрило, откакто България е член на ЕС. Около 40 процента са на обратното мнение.

Според 25 процента функционирането на съдебната система се е подобрило от 2007 г. насам. 37 на сто обаче смятат, че положението се е влошило. За 32 процента няма промяна.

17% вярват, че за същия период корупцията е намаляла. Близо половината обаче (47 на сто) оценяват ситуацията като влошена, а за 29 на сто промяна няма. Положителните оценки по последните три въпроса на българите спадат в сравнение със същото изследване през 2012 година. Оптимисти по отношение на борбата с организираната престъпност в бъдеще са 37 на сто. Песимистите са около една четвърт. 

По отношение на корупцията съотношението между оптимистите и песимистите е 36 към 22 процента.
Прави впечатление, че настроенията в Румъния са чувствително по-оптимистични. Ако през 2012 година 20% са отчитали подобрение в съдебната система, днес мислещите така са вече 43%. За 5 г. виждащите напредък в борбата с корупцията са се увеличили от 12 на 29%.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата неделя на декември: Девите да внимават с кого общуват, подводни камъни за Водолея САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата неделя на декември: Девите да внимават с кого общуват, подводни камъни за Водолея
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 86
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК