ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Кандидат-студентът Стоян Орсов от Испанската гимназия в София изтегли две теми за изпита по история на България, с който тази сутрин продължава първата кандидатстудентска сесия за учебната 2016/2017 г. на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
Бъдещите студенти на най-старото висше учебно заведение у нас избират една от двете теми: първата - „Априлското въстание 1876 г.”, или втората - „Движение за новобългарска просвета през епохата на Възраждането”.
Стоян изтегли и още две контролни теми - „Политическо могъщество на Българското царство в Европейския югоизток при цар Иван Асен II” и „Възстановяване и развитие на Българското царство (1185-1207)”.
Кандидат-студентите, които са подали заявления за явяване на изпита днес, са 813. Изпитът по история на България е писмен. Времетраенето му е 4 астрономически часа.
Александра Захариева от Враца, нямаше предпочитание за темата, но каза, че харесва повече средновековната българска история, като тайно се надяваше да бъде изтеглена точно тема от средновековието. "Цялото средновековие ми е по-интересно и е по-лесно за писане, като че ли", разказа Александра и допълни, че се чувства подготвена за изпита. Цялата подготовка й е отнела две години и е посещавала частни уроци.
Софиянката Диляна Ковачева като лесна тема определи църковната борба и култура. За разлика от повечето кандидат-студенти, тя харесва повече новата българска история, защото е по-близо до нас, което я прави и по-лесна за разбиране и после за писане.
Младото момиче заяви, че й е отнело доста време, за да се подготви, защото "си трябва сериозна подготовка, за да можеш да пишеш". За целта тя е използвала всичко, което може да й помогне, включително и частни уроци.
Проф. Ренета Божанкова, заместник-ректор на СУ, поздрави кандидат-студентите и им пожела да се представят така, че техните родители и учители да бъдат горди с тях. Доц. д-р Тодор Попнеделев, декан на Историческия факултет и председател на изпитната комисия, добави към пожеланието кандидат-студентите да се гордеят със себе си и ги приветства в университета.
Предложената изпитна програма е съставена въз основа на учебното съдържание по история на България за XI клас на СОУ - задължителна подготовка. В нея са включени основни проблеми, които са обединени в тематични кръгове и се отнасят до развитието на българската държава и на българското общество във времето от края на VII до средата на XX в.
Днес следобед в Су ще се проведе и изпитът по химия.
Специалностите, за които кандидат-студентите могат да кандидатстват след успешно положен изпит, са: Философия; Социология; Политология; Публична администрация; Културология; Библиотечно-информационни науки; История; Археология; Етнология; История и география; Архивистика и документалистика; Минало и съвремие на Югоизточна Европа; История и философия; Хебраистика; Педагогика; Социални дейности; Неформално образование; Предучилищна и начална училищна педагогика; Социална педагогика; Специална педагогика; Логопедия; Физическо възпитание и спорт.