BG EN

91-годишен учител от Хасково получи награда за проявен героизъм на бойното поле ... със 74 години закъснение

Образование

91-годишен учител от Хасково получи награда за проявен героизъм на бойното поле ... със 74 години закъснение

13717
на 22.11.2018
91-годишен учител от Хасково получи награда за проявен героизъм на бойното поле ... със 74 години закъснение
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Отличие за проявен героизъм на бойното поле бе връчено със 74 години закъснение на 91-годишен бивш учител по физкултура от Хасково, съобщава БНР.

препоръчано

Той беше награден с писалка и плакет от заместник- просветния министър Кирил Николов за това, че през лятото на 1944 година, в разгара на Втората световна война, е спасил двама румънски войници.

17-годишният тогава гимназист Цонко Петров се движи с лодка по Дунав, когато край Ново село, Видинско, румънски шлеп попада на мина и се взривява. Петров успява да спаси двама румънски войници, като ги издърпва към лодката си, след което ги закарва в Румъния. Още същия месец тогавашното министерство на просвещението награждава Петров за героизма му с грамота и писалка.

Събитията от септември 1944 г. обаче разбъркват нещата и той не успява да си вземе писалката.

Вчера възрастният човек я прие с особено вълнение. Похвали се, че е бил учител на днешни министри и заместник-министри и че хората от първия му випуск днес са на 85 години. И направи равносметка за живота си: "Много мина, мъничко остана."

 

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 9
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК