Newsweek: Прощалният подарък на Байдън за Украйна

Америка

Newsweek: Прощалният подарък на Байдън за Украйна

16298
преди 4 часа
Newsweek: Прощалният подарък на Байдън за Украйна
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Президентът Джо Байдън обяви 8 милиарда долара военна помощ за Украйна миналия четвъртък, а това може би е последният пакет, на който той дава зелена светлина, преди да напусне поста си на главнокомандващ на САЩ. 

препоръчано

Това е 66-ият пакет, който администрацията на Байдън предоставя на Украйна и е част от натиска на отиващия си президент да продължи да изпраща оръжия на Киев на фона на дебат в политиката на САЩ за това колко пари страната трябва да продължи да харчи, за да помогне на своя съюзник в продължаващата война срещу Русия.

Решението дойде преди края на фискалната година на САЩ в понеделник, 30 септември, когато трябваше да изтече финансирането от 5,9 милиарда долара за Украйна.

свързани новини

Байдън каза, че е разрешил 5,5 милиарда долара чрез Presidential Drawdown Authority, което позволява на президента да прехвърля пари за отбрана от Министерството на отбраната на САЩ (DOD) към чужди държави, без да е необходимо одобрение от Конгреса за всеки трансфер.

Допълнителни 2,4 милиарда долара бяха отпуснати чрез Инициативата за подпомагане на сигурността на Украйна, която ще предостави на Украйна повече противовъздушна отбрана, безпилотни летателни системи и боеприпаси въздух-земя, както и ще укрепи отбранителната индустрия на Украйна.

Президентът, който ще напусне поста през януари, след като се оттегли от президентската надпревара в края на юли, каза в четвъртък: „Чрез тези действия моето послание е ясно: Съединените щати ще осигурят на Украйна необходимата подкрепа, за да спечели тази война. "

Фериал Шериф, директор на програмата за международни отношения в калифорнийския университет Лойола Меримаунт, каза пред Newsweek, че „като цяло наследството на Байдън ще бъде функция на нашите президентски избори и изхода от украинско-руската война“.

Това идва на фона на несигурността относно това как ще продължи подкрепата на Америка за Киев след изборите, тъй като бившият президент Доналд Тръмп, кандидатът за президент на Републиканската партия, е критичен към украинския президент Володимир Зеленски, който миналата седмица беше в САЩ, за да представи неговият "план за победа" при спечелването на войната.

След като Тръмп се срещна със Зеленски миналия петък, той каза пред репортери: „Имаме много добри отношения. Аз също имам много добри отношения с (руския) президент Владимир Путин и знаете ли, мисля, че ако спечелим, ще разрешим въпроса много бързо."

По време на срещата в Тръмп Тауър в Манхатън Зеленски отговори на коментар, направен за отношенията на бившия президент с Путин, като каза: „Надявам се, че имате повече добри отношения с нас“.

„За танго са нужни двама и ние ще го направим“, отговори бившият президент.

Само няколко дни преди това, в сряда, Тръмп каза на предизборен митинг в Северна Каролина: „Продължаваме да даваме милиарди долари на човек, който отказа да сключи сделка, Зеленски“.

Той добави: „Украйна я няма. Това вече не е Украйна. Всяка сделка, дори и най-лошата сделка, би била по-добра от това, което имаме в момента.“

Украинският президент и вицепрезидентът на Тръмп, сенаторът от Охайо Джей Ди Ванс, наскоро размениха думи, след като Зеленски разкритикува идеите на Ванс за това как да се сложи край на войната, наричайки го „твърде радикален“.

По време на интервю за подкаста Шоуто на Шон Райън на 11 септември Ванс каза: „Украйна запазва независимия си суверенитет, Русия получава гаранцията за неутралитет от Украйна – тя не се присъединява към НАТО, не се присъединява към някои от тези съюзнически институции. Ето как в крайна сметка ще изглежда сделката."

След критиките на Зеленски Ванс отговори, като каза, че „не оценява“ украинския президент „да казва на американския данъкоплатец какво трябва да направи“, добавяйки: „Зеленски трябва да каже благодаря на американския данъкоплатец“.

Шериф, също доцент по политически науки в университета Лойола Меримаунт, каза пред Newsweek, че ако Тръмп "спечели изборите, има голям шанс президентът Зеленски да бъде притиснат да договори мирно споразумение с Русия, което включва загуба на територия".

Ако това се случи, хората може да си помислят, че това е можело да бъде постигнато по-рано във войната, спестявайки милиарди долари на САЩ и оставяйки Байдън с „провал във външната политика“, добави Шериф.

САЩ са отделили общо повече от 59,3 милиарда долара помощ за сигурността на Украйна от началото на управлението на администрацията на Байдън. Преди Байдън да се оттегли като кандидат за президент на Демократическата партия, той обсъди темата с Тръмп в дебат, организиран от CNN. Когато стана дума за руско-украинската война, Байдън оправда подкрепата на Америка за Украйна, като каза, че Путин иска да „възстанови своята съветска империя“.

Ако вицепрезидентът Камала Харис, кандидатът за президент на Демократическата партия, спечели изборите, тя „вероятно ще продължи да подкрепя Украйна“, каза Шериф.

Тя добави: „Президентството на Харис вероятно ще се окаже в положение, в което много американци смятат, че, първо, страната излива пари за чужда война, която не може да спечели или намира за твърде скъпо да спечели, и второ, с териториалната безизходица , можехме да стигнем до същия резултат, с много по-малко похарчени пари, преди години, освен ако траекторията на войната не се промени радикално, Украйна вероятно ще се разглежда като външнополитически провал за Байдън и Харис."

Шериф каза, че вярва, че Харис може „да се стреми да насочи нов наратив за войната“, като „насърчи Украйна да приеме загубите и с този пакет от помощ да очертае постоянния си ангажимент за сдържане на Русия“.

Тя добави: „Ако те успеят да прокарат разказ, че сме се противопоставили на агресията, но сега е моментът да изградим здрави граници, това може да посредничи част от обратния удар върху наследството на Байдън и бъдещото президентство на Харис.“

Шериф продължи да подчертава идеята, че „защитата на Украйна е не толкова правилното нещо, колкото жизненоважен, дългосрочен проблем на американската национална сигурност“.

Миналата седмица Харис разкритикува предложенията Украйна да отстъпи територия на Москва в името на мира и каза: „Това не са предложения за мир. Вместо това те са предложения за капитулация. Съединените щати подкрепят Украйна не от благотворителност, а защото е в наш стратегически интерес“.

По време на посещението на Зеленски в САЩ миналата седмица Харис му каза, че нейната подкрепа за защитата на Киев е „непоколебима“.

Вицепрезидентът каза: „Бях горд да застана до Украйна. Ще продължа да заставам до Украйна и ще работя, за да гарантирам, че Украйна надделее в тази война, за да бъде безопасна, сигурна и просперираща. Съединените щати трябва да продължат да изпълняват нашата дългогодишна роля на глобално лидерство."

Проучване през юли, проведено от Pew Research Center, показа, че 63% от демократите и демократическите хора вярват, че САЩ носят отговорност да помогнат на Украйна да се защити от Русия, докато само 36% от републиканците и републиканците твърдят същото. Това се основава на отговорите на 9424 възрастни, които са били анкетирани между 1 и 7 юли. Анкетата имаше граница на грешка от плюс или минус 1,3 процентни пункта.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния ден на септември: Овните да не пътуват, пари за Девите и Везните САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния ден на септември: Овните да не пътуват, пари за Девите и Везните
ПИК TV x
Седмичната прогноза на ПИК TV с проф. Георги Рачев: Октомври ще се усеща като септември (ВИДЕО) Седмичната прогноза на ПИК TV с проф. Георги Рачев: Октомври ще се усеща като септември (ВИДЕО)
ново
Днес: 1
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК